Piráti již od léta 2018 komunikují s českými úřady a upozorňují je, že dochází k svévolnému porušování českých a evropských předpisů, což má závažný dopad na veřejné rozpočty a důvěru veřejnosti ve spravedlnost. „Trestní oznámení jsme zkrátka museli podat s ohledem na to, že naše výzvy k dodržování zákona byly systematicky ignorovány. Vědomým porušováním předpisů ke střetu zájmů roste riziko trestního postihu nejen úředníků státní správy a samosprávy či zaměstnanců koncernu Agrofert, ale rovněž ministrů či dokonce premiéra,” komentuje důvody podání trestního oznámení analytik Pirátů Janusz Konieczny.
Trestní oznámení obsahuje 58 příloh, přičemž jejich obsah byl konzultován s právníky a dalšími experty na problematiku střetu zájmů. „Dopracovali jsme se rovněž k dokumentům, které společnosti z koncernu Agrofert dokládaly při získávání dotací a veřejných zakázek a přitom obsahovaly prokazatelně nepravdivé informace. V této věci mohlo být spácháno až sedm trestných činů - porušování povinnosti při správě cizího majetku, dotační podvod, poškození finančních zájmů Evropské unie, porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže, zneužití pravomoci úřední osoby, trestní odpovědnost právnických osob a organizovaná zločinecká skupina,” konstatuje Petr Fojtík z analytického týmu Pirátů.
„Jde zjevně o systémovou korupci, která se projevuje převzetím státu pro osobní výhody pana premiéra Babiše, který by měl sledovat zájem České republiky a nikoliv koncernu Agrofert. Jestliže v současné situaci opět nějaká osoba přidělí zakázku či dotaci společnostem z koncernu Agrofert, tak musí počítat s vysokým rizikem trestního postihu,” uzavírá senátor zvolený za Piráty Lukáš Wagenknecht.