"Postavy čerta a Mikuláše jsem využil proto, abych upozornil další tunelování obcí v Ústeckém a Karlovarském kraji ležících na uhlí. Ty totiž v případě uzákonění novely přijdou až o půl miliardy korun bez nároku na kompenzaci, a to je pro už tak poškozené obce další rána," konstatuje poslanec David Kádner.
V připravované novele horního zákona jsou nastaveny podmínky tak, že veškeré zvýšení příjmů půjde do státního rozpočtu a obcím v severních Čechách zůstanou jen negativní následky. Dnes se tyto výnosy rozdělují v poměru 75% obce a 25% stát. To se má změnit v poměru 33% pro obce a 67% pro stát. Poslanec Kádner se však nehodlá s předloženou hrozbou smířit a v tomto týdnu podnikne dva důležité kroky, které by měly vést k zachránění situace.
"Tím prvním je úprava státního rozpočtu, který počítá se zvýšeními příjmy z těžby uhlí. Novela horního zákona se nachází totiž pouze v meziresortním
připomínkovém řízení a ještě zdaleka nebyla schválena vládou, natož aby se jí zabýval Parlament," konstatuje poslanec.
Podle Kádnera je totiž zcela jasně proti rozpočtovým pravidlům, aby se v příjmech počítalo s prostředky, ke kterým ještě zdaleka nejsou schválené zákony.
V druhém kroku pak Kádner hodlá vložit do připomínkového řízení zásadní připomínky, o kterých chce s oběma ministerstvy vyjednávat. K zákonu totiž nebyla vůbec vypracována zpráva RIA, která by zhodnotila dopady zejména na zaměstnanost.
"Požadujeme vytvoření pracovní skupiny, kde budou zástupci krajů i všech obcí v blízkém i vzdálenějším okolí, na které těžba dopadá. V neposlední řadě požadujeme rozšíření okruhu obcí, které mají nárok na podíl z poplatků, protože negativní dopady pociťují i vzdálenější místa," uzavřel poslanec.