Jednání Magistrátu města Prostějova je hrubě nezákonné. Chybu však neučinil jen magistrát, ale i policie a státní zastupitelství.
Chyba policie
Původně na paní Marii Šabinskou za její kritický, občanský postoj proti vládě došlo udání na policii. Ta správně vyhodnotila, že se nejedná o trestný čin. Ovšem dále postoupila věc magistrátu k prověření, zda nejde o přestupek. A zde došlo k chybě. Policie může postoupit věc, o které ví, že není trestným činem, jinému orgánu tehdy, pokud by mohlo jít o přestupek. Ovšem to, že je v demokracii kritika vlády dovolena, je tak základní skutečností, že je evidentní, že nemůže jít o přestupek. Policie tedy neměla tuto věc postupovat, ale podání udavače jako zcela bezpředmětné odložit.
Chyba Okresního státního zastupitelství v Prostějově
Státní zastupitelství vykonává dozor nad zákonností činnosti police. Tento dozor se týká i úseku prověřování, kdy ještě není zahájeno trestní stíhání. Je chybou Okresního státního zastupitelství v Prostějově, že trpí stav, kdy tamní policie postupuje jiným orgánům věc, kterou sama vyhodnotí, že nejde o trestný čin, pakliže je zřejmé, že nemůže jít ani o přestupek.
Chyba Magistrátu města Prostějov
Když už byla věc postoupena magistrátu, tak ji měl bez dalšího ukončit bez obtěžování občana, protože mu má být jasné, že se o přestupek nejedná. Jestliže však nadále koná, jde o obtěžování občanů, při kterém vznikají náklady občanům, kteří mají podat vysvětlení, ale i magistrátu, protože úřednice v pracovní době a za plat činí zbytečné úkony, když je zřejmé, že o přestupek nejde. Magistrát tak porušil základní zásady správního řízení a to, že jedná v souladu se zákony a že jedná tak, aby nikomu nevznikaly zbytečné náklady.
Za situaci nese odpovědnost i primátor František Jura (ANO), protože on je podle zákona o obcích v čele magistrátu. Je zodpovědný, jak podřízená oddělení vykonávají svou působnost. Když ví o této situaci, má minimálně zajistit na magistrátu proškolení příslušných úředníků, aby bylo zajištěno, že nebudou zbytečně mrhat prostředky města i občanů žádostmi o vysvětlení v případě, kdy i bez podání vysvětlení je zřejmé, že nejde o protiprávní čin.
Poučení
Zbytečná buzerace občanů formou podání vysvětlení v případech, kdy je od počátku jasné, že nejde o trestný čin či přestupek, je zneužitím moci. Příslušní policisté i úředníci musí nést odpovědnost. Postižení občané mají právo na náhradu škody, která jim vznikne, a příslušná škoda by měla být následně vymáhána po zákona neznalých úřednících a policistech. Také by měla být zpoplatněna trestní oznámení, která jsou motivována pouhou politickou nenávistí. Ať ten, kdo chce jít ve šlépějích symbolu udavačů u nás – Karla Čurdy, za nesmyslná udání platí. Jsem i pro zveřejnění jména udavače, aby veřejný odsudek stihl toho, kdo chce poslat represivní orgány na spoluobčany, kteří využívají občanských práv, včetně práva na kritiku vlády.