Počáteční rozpaky i nervozita studentů byly rychle překonány díky bezprostřednímu chování europoslance za ČSSD pana Roučka. Libor Rouček v Evropském parlamentu zastává funkci místopředsedy a je také místopředsedou zahraničního výboru Evropského parlamentu.
Studenti kladli dotazy, které se týkaly nejrůznějších stránek života europoslance, fungování jednotlivých komisí, zajímali se o představy, názory zástupců předních členských zemí a maturanti předvedli i svou dobrou orientaci v současných politickohospodářských problémech Evropské unie.
A nejzajímavější postřehy z odpovědí českého europoslance? Budoucnost Evropské unie spatřuje ve větší integraci členských zemí, která musí směřovat k federativnímu uspořádání zemí EU. Je to jediná možnost pro sebeprosazení menších členských zemí a také jedna z možností jak zabránit šíření neofašistických myšlenek, jejichž nárůst souvisí s hospodářskými problémy určitých zemí.
Na otázku učitele ekonomických a zemědělských předmětů, kdy počítá Česká republika s přijetím eura, Libor Rouček odpověděl: „Česká republika je povinna nejdříve splnit maastrichtská kritéria, což se nám nepodaří dříve než za pět či šest let. Až poté můžeme uvažovat, kdy vstoupíme do evropské měnové unie.“ Problematika rostoucího zadlužování České republiky, názory europoslance na řeckou krizi, to byly náměty k další diskuzi maturantů, jejich pedagogů a hosta.
Studentku Kristýnu Sládkovou ze třídy 4. A zajímalo, které otázky vyvolávají názorový konflikt mezi našimi poslanci. Dnes díky odpovědím europoslance Roučka studenti vědí, že takzvané české otázky řeší naši poslanci společně a hlasují jednotně. Pravdou ovšem je, jak podotkl zpovídaný host, že ač jsou někteří naši zástupci v Evropském parlamentu poslanci, jsou zároveň tvrdými odpůrci Evropské unie. Smlouva ACTA, její znění a ratifikace, plní již několik týdnů stránky novin.
Hanku Kováříčkovou, studentku oboru ochrana přírody a prostředí, zajímal názor sociálně demokratického politika i na tento problém. Libor Rouček potěšil odpůrce dohody: „Smlouva se musí přepracovat tak, aby se vyhovělo oběma stranám. V dnešní době je sice pod smlouvou podepsáno dvaadvacet států, ale k jejímu obsahu se bude vyjadřovat Evropský soud.“
Hodina, kterou si europoslanec Rouček vyhradil pro besedu s maturanty, se protáhla, studenti roztáli a určitě by našli spoustu témat, která by v diskuzi otevřeli. Časový harmonogram europoslance byl však neúprosný.
Díky novým informacím, ale také díky podnětům, které z debaty vyplynuly, odcházeli naši studenti vstříc další diskuzi. Mezi sebou hodnotili politikovo vystoupení: „Byl lepší než ti v televizi.“
Foto autor| Jan Sýkora
O autorovi| Jan Sýkora, Střední odborná škola Šumperk
Region| Střední Morava