Program delegace je zaměřený převážně na aktuální otázky v americko-evropských vztazích, jakou jsou nedávno stanovený smělý cíl ustavení zóny volného obchodu mezi oběma břehy Atlantiku či otázky globální bezpečnosti. V rámci Skupiny S&D je Dr. Rouček místopředsedou odpovědným právě za transatlantické vztahy.
Delegaci ve Washingtonu, D.C. přivítal v neděli velvyslanec EU ve Spojených státech Joao Vale de Almeida.
Členové delegace začnou maratón jednání setkáním s předsedou nejvlivnější americké odborové organizace AFL-CIO Richardem Trumkou, s nímž pohovoří o výzvách a příležitostech volné zóny obchodu mezi USA a EU a rovněž o možnosti zavedení daně z finančních převodů na globální úrovni. V Evropské unii je to právě Skupina S&D, jež stojí v čele iniciativy směřující k zavedení tohoto důležitého daňového opatření v členských státech EU.
Pohled Obamovy administrativy pak evropským zákonodárcům zprostředkuje náměstkyně amerického ministra obchodu Miriam Sapiro. Jak známo, prezident Obama ve svém nedávném projevu ke stavu Unie vytyčil dosažení zóny volného obchodu mezi EU a USA jako jednu z hlavních priorit svého druhého volebního období.
S náměstkyní amerického ministra vnitra Jane Hollovou Luteovou prodiskutují europoslanci bezpečnostní otázky, a to zejména v oblasti kybernetické bezpečnosti a ochraně osobních údajů před kybernetickými útoky.
V politickém think-tanku Nová americká nadace se na schůzce s ředitelem pro vládní záležitosti Jeremym Ben Amim zabývají konfliktem na Blízkém východě a s ním spojeným bezpečnostním rizikům. Eskalace situace v Sýrii či vývoj v Egyptě po nedávných protestech jsou kromě jiného na pořadu jednání s cílem posílení a lepší koordinace americko-evropské spolupráce v těchto zahraničních otázkách.
Dalším významným bodem programu je výměna názorů s hlavním ekonomem Mezinárodního měnového fondu (IMF) Olivierem Blanchardem, se kterým chtějí europoslanci hovořit o možných globálních politických a ekonomických řešeních přetrvávající krize, jež nadále sužuje především některé členské státy Evropské unie.
Tématem jednání se Senátorem a místopředsedou Amerického helsinského výboru Benjaminem Cardinem jsou hlavně otázky role USA a EU při prosazování ochrany lidských práv ve světě.
Mimo jiné proběhne několik neformálních schůzek s významnými osobnostmi amerického veřejného života. Delegace evropských sociálních demokratů se například setká také se šéfem týmu poradců prezidenta Clintona a zakladatelem CAP Johnem Podestou; politickým aktivistou a vůdčí osobností Obamovy prezidentské kampaně Mitchem Stewartem; výkonným ředitelem Asociace amerických demokratických guvernérů Colmem O'Comartrunem a řadou dalších.
„Kampaně pro budoucnost, budoucnost kampaní.“
V úterý začíná dvoudenní konference organizovaná americkým demokratickým think-tankem Centrum pro americký rozvoj, CAP, ve spolupráci s Nadací pro evropská progresivní studia, FEPS. Konferenci zahajuje předseda Skupiny S&D Hannes Swoboda spolu s prezidentkou CAP Neerou Tandenovou.
Hlavním tématem této společné americko-evropské konference jsou politické volební kampaně. Organizátoři kampaní, které proběhly během roku 2012 v USA a v Evropě, si zde mají možnost vyměnit zkušenosti a diskutovat o využití úspěšných strategií pro budoucí kampaně ve svých zemích.
Součástí konference je debata s významným Kongresmanem a úřadujícím předsedou Klubu Demokratů v Dolní komoře amerického Kongresu Xavierem Becerrou, se kterým mohou poslanci S&D diskutovat o možnostech prohloubení spolupráce mezi sociálními demokraty v Evropském parlamentu a Demokraty v americkém Kongresu.
Podle Libora Roučka: „Tato cesta znamená vrcholnou aktivitu v rámci transatlantického dialogu mezi evropskými a americkými zákonodárci, jež se hlásí k progresivním myšlenkám a hodnotám demokratické levice ve světě.“