„Každý chtěl slevu,“ komentoval pro server EUObserver atmosféru jednání jeden z evropských úředníků. Český premiér Petr Nečas dokonce vytáhl nejtěžší kartu a hrozil vetem. „Veto mělo smysl,“ je přesvědčen Nečas, kterému se pro Česko podařilo vymoci 20,5 miliardy eur (přes 517 miliard korun) na klíčovou kapitolu, takzvanou kohezní politiku, ve které se dotují chudší regiony.
Podle opoziční ČSSD ale vyjednal stejně málo. „Česká republika odchází z vyjednávání s těžkou porážkou,“ řekl deníku E15 europoslanec ČSSD Libor Rouček, „oproti současnému období ztrácí více než šest miliard eur. Pro srovnání: Slovensko, s polovinou obyvatel, než má Česko, získává víceméně stejnou částku jako my, to znamená něco málo přes 20 miliard eur. Polsko dostane celkem 107 miliard eur, o téměř 5 miliard více než v současném období. Obě země přitom mají v posledních letech mnohem silnější hospodářský růst než Česko. Naše země tak platí krutou daň za neschopnost a euroskepticismus současné vlády.“
Europoslanec ODS Hynek Fajmon naopak Nečase chválí: „Důležité je i to, že rozpočtový rámec je více zaměřen na konkurenceschopnost.“ Optimismus z dohody ale zchladil svým vyjádřením šéf Evropského parlamentu Martin Schulz, podle kterého se europarlament s takto osekaným rozpočtem snadno nesmíří. To potvrzuje i Rouček: „Předložený návrh finančního rámce vytváří deficit v evropských veřejných financích. Lze očekávat, že Evropský parlament návrh nepodpoří a bude muset dojít k dohadovacímu řízení mezi parlamentem, radou a komisí.“ EU tak čekají o rozpočtu ještě měsíce dohadování. Že se ale až do konce dekády bude šetřit, je po summitu více než jisté.
Autor: David Klimeš
Zdroj: E15, Události, 11.2.2013