Vláda zcela rezignovala na to, aby lidem pravdivě vysvětlila důsledky vstupu do privátního pilíře. Vláda podle všeho toto vysvětlení zcela přenechala soukromým penzijním fondům. Což o to, fondy budou vysvětlovat rády a zčásti už s přesvědčováním začaly. Jedno je však jisté: nebudou mít zájem nalít občanům čistého vína. Fondy budou v nákladných kampaních, které si zaplatí pochopitelně zase sami občané, lákat lidi na vysoké zhodnocení. Logicky nesmyslné formulky o „garanci výnosu až“ X procent zná asi každý z nás.
Kdo se chce preventivně obrnit proti mediálnímu vymývání mozků, které připravují penzijní fondy, ať navštíví třeba stránku (http://www.bankovnipoplatky.com/ii-pilir--proc-ne-18264.html) Patrika Nachera, sympatizanta pravicové politiky a neúnavného bojovníka proti nehorázným bankovním poplatkům v Česku.
Místo, abychom se na základě širokého společenského konsensu zaměřili na transformaci a další rozvoj dnes již existujícího třetího pilíře (penzijní připojištění), vhání tato lobbisty zkorumpovaná vláda lidi do nejistoty, kterou hra na burze s částí jejich peněz v dlouhodobém horizontu představuje. Bude to mít neblahé dopady pro stát i pro lidi. Pro stát z hlediska propadu veřejných financí, ve kterých bude kažoročně výpadek 20 až 27 mld. Kč. Již dnes je vidět, jak hodlá naše vláda takovou momentální díru zalátat – ta současná se rozhodla vzít důchodcům, když stanovila směšně nízkou valorizaci důchodů. Spočítala si, že důchodci se mohou relativně těžko vzbouřit a organizovat nějaké protesty na náměstích. Další zvyšování DPH jde stejným směrem, i když se již jasně ukázalo, že její dosavadní výběr selhal.
Lidé, kteří se nachytají na reklamu penzijních fondů, budou vystaveni riziku, které nám každodenně plasticky ukazuje hospodářská krize prostřednictvím výkyvů na finančních trzích. Po odchodu do důchodu se soukromé účty těchto lidí mohou povážlivě smrsknout a z peněz, které si za desetiletí nastřádali, dostanou pouze část (o pokrytí inflace ani nemluvě). Zodpovědnost za to však ponesou sami – stát ji pochopitelně nechce přijmout, protože by tím dal signál různým podnikavcům k tunelování fondů. Tyto vklady nebudou ze zákona pojištěny.
Považuji proto za povinnost ČSSD občany před tímto krokem varovat, i když je jasné, že penzijní fondy a jejich matky budou mít k dispozici nesrovnatelně více prostředků a vynalézavých metod, jak lidi přesvědčit o výhodách investování prostřednictvím soukromých fondů. Je zcela férové, že ČSSD již nyní jasně deklaruje, že v případě volebního vítězství a vedení příští vlády bude usilovat o zrušení tohoto tunelování veřejných prostředků za bílého dne. Lidem, kteří se bez možnosti změny upíší do druhého pilíře, umožníme z něj vystoupit a navrátit se k jistotě průběžného pilíře. Plánem ČSSD je postupné splynutí druhého pilíře a dnes již existujícího penzijního připojištění se státním příspěvkem. Budeme se také snažit motivovat zaměstnavatele, aby zvýšili svůj příspěvek zaměstnancům v penzijním připojištění.
Kalousek a Nečas se jistě budou zlobit, protože privatizace penzí a církevní restituce jsou hlavním důvodem existence jejich vlády. Ale, pánové prominou: pokud se o platbách zatěžujících občany a státní rozpočet na 30 až 40 let dopředu nechtějí bavit ani se sociálními partnery (zástupce zaměstnavatelských svazů nevyjímaje!) ani s opozicí, nemohou se následkům vlastní hry na přetlačovanou divit.
Libor Rouček