Příslušní diplomaté (včetně našeho velvyslance) se ozvali s protestem a řada nizozemských politických stran vyzvala svého premiéra, aby se ke kampani vyjádřil. Jak nizozemský premiér, tak jeho ministr práce se odmítli věcí zabývat s poukazem, že to není vládní záležitost. Je škoda, že premiér země, která platila za vzor svobody a tolerance, není schopen říci jasné slovo a projevuje tak málo empatie vůči občanům EU, kteří přicestovali do Nizozemska z východní Evropy pracovat.
Od podněcování nenávisti v integrované Evropě, kde platí svoboda pohybu, by se měla nizozemská vláda zřetelně distancovat. Potíž je v tom, že pravicový kabinet premiéra Marka Rutteho je na podpoře Wildersových poslanců závislý. Rutte by měl přesto dát najevo, že nizozemské hřiště je jasně vykolíkováno a xenofobii, rasismus a nesnášenlivost na něm trpět nelze. Z toho důvodu přijala sociálnědemokratická frakce v Evropském parlamentu na základě české iniciativy usnesení, které důrazně Wildersovu akci odsuzuje. Shodou okolností je právě dnes premiér Nečas na návštěvě v Nizozemsku. Tuto příležitost by měl využít k tomu, aby tamějšího premiéra požádal o jasné stanovisko k diskriminační a nebezpečné kampani Geerta Wilderse!
Nesnášenlivost k druhým založená na jejich původu je stejně ubohá jako rasismus. To by si měli ve světle Wildersovy akce uvědomit i naši sympatizanti s jeho xenofobními odsudky vůči muslimům a přistěhovalcům. Nelze nevzpomenout na podzim 2009, kdy Wilderse pozval k vystoupení v českém parlamentu senátor za ODS Jiří Oberfalzer. Tehdy byla návštěva po trapném lavírování odložena. Po udavačské Wildersově iniciativě namířené mimo jiné proti českým občanům pracujícím v Nizozemsku si snad naši euroskeptici z ODS další pozvánku pro pana Wilderse rozmyslí. Chtělo by se na adresu dotyčného pana senátora říci: čiň čertu dobře, peklem se ti odmění!