Dr. Libor Rouček

Bývalý europoslanec
  • SOCDEM
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je -1,84. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

28.06.2013 10:04:26

Rozšíření se nesmí zastavit, míní europoslanec

Rozšíření se nesmí zastavit, míní europoslanec

ZÁHŘEB Libor Rouček (ČSSD) byl v Evropském parlamentu poslancem zpravodajem, který předkládal zprávu o připravenosti Chorvatska na vstup do EU. „Hlavní problémy se točily kolem korupce a justice,“ říká v rozhovoru pro LN.

 LN Proč byl vstup Chorvatska do Unie tak komplikovaný?

            Komplikovaný nebyl. Trval osm let, podobně jako u zemí, které vstoupily v roce 2004. Důvodem, proč vstoupilo později, byla válka na Balkáně, po níž Chorvatsko nemělo urovnané vztahy se Srbskem, což byl jeden z důvodů, proč Záhřeb nevstoupil do Unie už třeba s námi Čechy, ale až v roce 2013.

* LN Měli Chorvati vstup kvůli špatným zkušenostem s Bulharskem a Rumunskem skutečně těžší než my?

            Chorvati museli skutečně projít těžšími vyjednáváními. Po zkušenostech s Rumuny a Bulhary byla pozornost věnována fungování právního státu, justici a korupci.

* LN Jeden z kladů vstupu do EU vidí Chorvati v penězích z unijních fondů. Je to, co dostanou Chorvaté, srovnatelné v přepočtu na obyvatele s tím, co jsme po roce 2004 dostali my Češi?

            Dá se říci, že to v přepočtu na obyvatele bude přibližně stejné. Jsou to slušné peníze, které když budou dobře a efektivně využity, mohou skutečně chorvatské ekonomice pomoci a postavit ji na nohy. Já vždy, i na základě naší negativní české zkušenosti, zdůrazňuji, že je třeba mít stálou a neúplatnou administrativu, která se nebude měnit po každých volbách a jež dokáže ty peníze z EU dobře využít. Také by měla mezi hlavními politickými silami být dohoda, na co evropské fondy využít.

* LN Jeden z velkých problémů Záhřebu byla v letech 1991-1995 vyhnaná srbská menšina...

            Je to problém, ale vidím velký pokrok. I Chorvati si uvědomují, že Evropa, pokud chce žít v klidu a míru, tak cestou není vyhánění menšin, ale usmíření a spolupráce.

* LN Co říkáte názoru, že rozšíření o Chorvatsko je na dlouhou dobu poslední?

            V Evropě nebude mír a bezpečno, dokud se země západního Balkánu jedna po druhé nestanou členy EU. My Češi, Poláci a další, kteří jsme žili za železnou oponou, bychom Němcům, Nizozemcům, kteří jsou už unaveni rozšiřováním, měli vysvětlit, že jsou ještě národy, které by se měly stát součástí EU. A měli bychom tomu i napomoci. Černá Hora už vyjednává, jsou otevřeny dvě kapitoly, na začátku příštího roku snad začne vyjednávat Srbsko a já bych rád v podobném stavu viděl jednání i s Albánií a Makedonií.

Zdroj: Lidové noviny, 28.6.2013


Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama