Srnci jsou vedle prasete divokého nejrozšířenější spárkatou zvěří v Česku. Můžou vyrůst až do velikosti 140 cm a vážit až 50 kg a obývají prakticky celou Evropu. Během května a června přicházejí na svět mláďata a louka se stává jejich úkrytem a útočištěm. Bohužel v této době probíhá senoseč a dochází tak k nesmírným ztrátám na mláďatech. Každoročně jich podle odhadů umírá okolo 60 000.
„Letos na jaře jsme si s kolegy myslivci a zemědělci řekli, že by během senoseče nebylo od věci vyzkoušet něco modernějšího. Něco, co by ušetřilo čas a energii a co by mělo velký efekt při ochraně zvěře během sečení. Rozhodli jsme se proto koupit dron s termokamerou,“ vysvětluje myšlenky spolupráce zemědělců a myslivců na Podorlicku Drahoslav Chudoba. Běžně tu společně zemědělci s myslivci na louky rozmisťují elektrické plašiče zvěře. Od příštího roku by se díky dronu s termokamerou mohly následky senosečů zmírnit ještě více.
Myslivci dnes vyzkoušeli dron DJI Mavic 2 Dual Enterprise. Jedná se o rozměrově malý bezpilotní letoun o hmotnosti 899 gramů, který je schopen létat rychlostí až 72 kilometrů za hodinu. Dron disponuje optickou kamerou a termální kamerou. Na jednu baterii je možné létat přibližně 31 minut.
„Jsem rád, že jsme dnes mohli vyzkoušet, jak dron funguje v praxi. Nejdůležitější pro mě ale pořád zůstává dobrá komunikace mezi myslivci a zemědělci. Ta u nás funguje výborně. Dokonce chystáme Memorandum o vzájemné spolupráci mezi myslivci a zemědělci. Toho si vážím. Ani zemědělci ani myslivci by neměli být lhostejní k tragédiím na loukách při senoseči,“ uzavírá Drahoslav Chudoba.