Normal 0 21 false false false MicrosoftInternetExplorer4
Jako stavař se myslím dobře orientuji v tomto oboru. Tedy přestože budete mít pravdu v tvrzení, že tehdy byl stavař každý - protože téměř každý něco postavil, garáž, domek, chatu, byt či opravil chalupu.
Velké stavby socialismu většinou řídili ti, kteří stavařině rozuměli, pro mnohé byla také koníčkem.
A výhoda této práce ? Nemuseli se tu mnoho starat o stranickou politiku, ono pracovat s lidmi a šlapat bláto se “soudruhům inteligentům“ mnoho nechtělo. Za dobu mé praxe jsem měl na stavbách asi 12 praktikantů z VŠ, ale jen dva z nich se hodili k řízení stavby a kupodivu se tím živí dodnes. Ti další pak seděli v kancelářích na podniku.a tady už byla “angažovanost“ nutná, tady už byl o místa boj, proto mnozí vlezli do partaje, neb se za ní lépe schovala jejich neschopnost. Těžko se potom vyhazovali. Protože jim chyběly zkušenosti, jejich mnohdy nesmyslné nápady se korigovaly na stavbách. Třeba úplnou změnu založení potrubního mostu přes Labe v Pardubicích jsem dohodl s partnery a nakreslil na jednom výkresu.
Po r.89 se většina hochů ze stavby dala do podnikání, dobří řemeslníci se stali OSVČ a od rána do večera měli starost o prosté uživení se. Běda, když nedostali zakázku, nebo jindy zase zaplaceno – dluhy, nervy a starosti jim mnoho neumožňovaly se starat o víc, než o svoji obživu, navíc případně udržení svých zaměstnanců. Úředníci “ze štábu“ podniku se nacpali do všemožných “potřebných“ institucí, od bezpečnosti práce, přes státní správu, různé “nejdůležitější“ instituce ke stavařině se vyjadřující, až po profesní komoru, kde tak, jak byli zvyklí, prosazují důležitost a nepostradatelnost svých abtailunků, funkcí a vymýšlejí zákony, opatření jejich posty jim zajišťující. Jejich počty a důležitost ale neustále narůstá. Proto se za dobu od r.89 stal stavební zákon nafouklou snůškou všemožných “nutných“ vyjádření ad. absurdum, které stavebníkovi stavbu zbytečně a ohromně prodražují a navíc – je záštitou byrokratických molochů k zaměstnávání těch převážně zbytečných. Ano, za současný stav. zákon se skrylo umělé zaměstnávání nic nevyrábějících.
Ti chytřejší neumětelové, většinou vrcholně postavení, s informacemi a konexemi, kteří mnohdy zprivatizovali a pak vytunelovali bývalé státní podniky, tedy ti, co většinou nikdy nepostavili víc, než svého pinďoura, ti založili všemožné firmy třeba o pěti deseti zaměstnancích a hle - vyhrávají díky konexím s bývalými soudruhy kolegy ve st. správě, samosprávě a samozřejmě mnohdy jimi podporovanými nastrčenými politiky veřejné zakázky, postavené podmínkami pro ně, mají mnohamilionové obraty a pak těžce profitují na mnoha drobných podnikatelích a řemeslnících, kteří stavby realizují. A samozřejmě oni jsou potom těmi partnery hochům z vyšší společnosti okresní, krajské úrovně, či podpláceným úředníkům na ministerstvech, poslancům či senátorům ( že Přemku ), ať se jejich firmy jmenují BAK, nebo SYNER, příběhy jsou to podobné, jako si je podobné české tunelování.
A nepochybuji, že v jiných odvětvích je tomu jinak - pokud tedy nebylo za provize celé rozprodáno a pak zahraničními majiteli téměř zlikvidováno – jako např. porcelánky na západě Čech, cukrovary, bramborárny, atd., bez ohledu na místní potřeby, bez ohledu na obyvatele státu. Teď se útočí na drobné vinaře, opakují se stejné principy i důvody, tedy monopolisticko - globalizační snahy .
Kdysi vadila na hlavní křižovatce v Pardubicích soudruhům budova hotelu Veselka. Hlavně proto, že byla připomínkou západního odboje a místa, kde se scházeli před očima gestapa parašutisti z Anglie. Nejprve poblíž, šikmo naproti, postavili “moderní“ Corzo, pak Veselku navrtali a obložili balíky. Večer před odstřelem jsme stáli na ulici a s úžasem pozorovali průvody švábů, kteří putovali od Veselky ke Corzu. Stejně tak po r. 91 soudružky a soudruzi při zrušení OUNZ putovali do zdravotních pojišťoven, ten soudružskozlodějský duch v nich přežívá dodnes. Proč to tvrdím ? Jistě ne bezdůvodně.
Vloni jsem jednu zaměstnankyni VZP hledal v Liberci v několikapatrovém skleněném paláci VZP, ona prý už sedí jinde. Hledal jsem a našel jsem ji nedaleko – v dalším pětipatrovém domě, který VZP pro úředníky právě rekonstruovala jistě za mnoho milionů, s mnoha kancelářemi v každém patře ! A to se děje teď, kdy Heger zvyšuje poplatky, Drábek odírá zdravotně postižené a “protikorupční vláda rozpočtové odpovědnosti“ šetří na všech, jen na sobě a svých souputnících v parlamentu ne. To je odporná provokace zločinného spolčení politiků s úředníky ve VZP - divím se libereckým, že na to nepoukáží - nebo to nevědí ???
Uvedl jsem jen minipříklady, proč také náš stát není Švýcarsko. Proč jsem přesvědčen, že náš státní bordel řízený stranami nenapraví jejich výměna při volbách. Musí se změnit nefungující systém zastupitelské demokracie pod taktovkou vedoucí úlohy politických stran. Parlamentní pol. strany jsou nereformovatelné mafie, které si privatizovaly demokracii, pro občana je jednou za 4 roky. Občané ale mají právo nejen volit, ale také být volen a je na nich, vrátit demokracii její význam. Bez prostřednictví stran - ať si žijí strany za své, stejně jako občan. Občané si musí vynutit právo postavit se, narovnat hřbet a říct - ano, tuto obec, toto město chci já spravovat, k jeho prospěchu. Občané musí dostat možnost vybrat mezi těmi, kteří o to stojí a možnost v případě selhání je vyměnit, ne vybírat jen mezi stranami, které mají občany jako kořist k odírání, jak je tomu dosud. Jinak se u nás nic nezmění. 80 % občanů tuto vládu nechce, ona to nechce slyšet. Ke změně systému správy státu musí občané politiky donutit, tedy i ke změně ústavy a volebních zákonů. Proto už se začaly občanské iniciativy spojovat a politici to brzy pocítí. Ani jejich media uvědomění občanů už nepotlačí.
5.8.12 Eda Seibert