Ráda budu reagovat. Ale začnu malinko jinak? Vadí, Vám politici, kteří ignorují miliony zavražděných a mučených Ujgurů? Vadí Vám politici, kteří na obchodu s ujgurskými otroky vydělávají ? Mne hrozně moc. Ale musím se s nimi bavit, pokud to chci změnit. Vy se ptáte mne, jestli mi vadí, že některý člen IPACU zastává anti-LGBT postoje? Vadí. Ale pokud chci změnit něco ve vztahu k závislostem na Číně, musím brát v potaz, že i ona má zájem tuto diskuzi vést. Účast Afriky je navíc v tomto ohledu velmi důležitá i pro nás. Možná máme dnes pocit, že jediný zájem naší země je vyřešit LGBT a já rozumím pocitům lidí, kterých se tato problematika dotýká. A souhlasím s nimi. Podporuji je.
Složení členů IPAC je veřejně přístupné a je založeno na tom, že členové jsou vybíráni i tak, aby zastupovali jak vládní garnitury, tak opozice, jak liberály tak konzervativce. Do výběru ani do pozvánek nezasahuji a nemám jej jak ovlivnit. S mnoha členy se neshodnu na mnoha bodech. Od zelené politiky po LGBTQ body. Síla této aliance ale tkví právě v tom, že i přes rozdílné názory na vnitřní politiku jsme schopni hledat a nalézat jednotu ve vztahu ke geopolitickým otázkám, které pokládá Čína.
Moje politická pozice je jasná. Vůči právům sexuálních menšin, i vůči Čínské lidové republice. A ačkoli se mi to taky nelíbí, musíme být schopni témata oddělovat. Jinak debata o nich nepřinese konkrétní řešení, která tak moc potřebujeme.
Summitu se účastnili také skalní zastánci a propagátoři LGBTQ tématu. Někteří sami v homosexuálním manželství, jako třeba Stewart McDonald MP. Mezi dalšími letitými podpůrci lze uvést Reinhard Bütikofer MEP, Rushanara Ali MP, Tim Loughton MP. N
Někteří z nich velmi ocenili možnost si mimo téma summitu o těchto otázkách se zástupci summitu promluvit. Schopnost sjednotit okolo jednoho tématu a umožnit výměnu názorů lidem takto rozdílným je naopak největším bohatstvím a úspěchem IPAC. Nebo snad máme celý blízký východ a část Afriky z diskuze o Číně vyloučit?