Dočasným umístěním epopeje v Moravském Krumlově se hlavní město mimo jiné snaží rozumně vyřešit smírem soudní spor táhnoucí se z minulosti. Ten město stojí zbytečné finanční prostředky a s umístěním epopeje v Krumlově dle svých předchozích vyjádření souhlasí i John Mucha, vnuk malíře Alfonse Muchy.
„Slovanská epopej patří mezi kulturní symboly této země. Hádat se a soudit kvůli ní je ostuda a nesmysl. Proto jsme začali se všemi stranami vstřícně jednat a já doufám, že brzy dojdeme k rozumnému řešení,“ uvedla radní Hana Třeštíková.
Pro vystavení epopeje musí Moravský Krumlov získat peníze, za které prostory upraví. Pro dvacet obrazů je nutné zajistit trvalou teplotu v rozmezí 18 až 20 stupňů Celsia, vlhkost prostředí v rozmezí 45-55 % s minimálním denním výkyvem a zabezpečení objektu s napojením na pult centrální ochrany a požární zabezpečení. Dále je nutné v možných prostorách výstavy zařídit odpovídající regulovatelné osvětlení a výstavní architekturu včetně panelů. Krom zabezpečení však v tuto chvíli není v Krumlově nic z uvedeného k dispozici a zámek zatím nemá ani odpovídající vytápění či chlazení.
V Moravském Krumlově by byly obrazy vystaveny pouze po dobu zhruba pěti let, což by určovala dohoda mezi městy a Johnem Muchou. K jejich zapůjčení bude nutný také souhlas pražské rady a schválení zastupitelstvem. Představitelé hlavního města zároveň v tuto chvíli hledají možnosti, kde v Praze by mohla být Slovanská epopej dlouhodobě vystavena.