Poskytnutí finanční pomoci schválila Rada hl. m. Prahy. „Místní místním spojuje kavárny, restaurace a další podniky, které poskytují lidem v nouzi z našeho pohledu možná drobné služby, které ale často mohou velmi pomoci. Mít možnost nabít si telefon, dát si teplý čaj nebo něco k jídlu, využít zdarma sprchu nebo toaletu, to je pro někoho v těžké životní situaci často opravdu podstatná pomoc. Nehledě na to, jak důležitý je také pocit sounáležitosti a podpory,“ říká náměstkyně primátora pro oblast sociálních věcí, bydlení a zdravotnictví Alexandra Udženija.
Organizace Místní místním naplňuje potřeby občanů, kteří se nacházejí v nouzi, jako jsou nízkopříjmoví senioři a seniorky, samoživitelé a samoživitelky, lidé bez domova či lidé s duševním onemocněním.
„Organizace zároveň spolupracuje s poskytovateli sociálních služeb nebo občanskými poradnami. Zapojené podniky mají kontakt na tyto služby a mohou je pomoci zprostředkovat člověku, který potřebuje víc pomoci, než může podnik nabídnout. Dostanou tak například kontakt na někoho, kdo jim pomůže a poradí třeba se zdravotním ošetřením nebo odborným poradenstvím,“ doplňuje Alexandra Udženija.
Měsíčně je díky této organizaci stovkám lidí bez domova a v nouzi umožněn přístup k základním službám, jako voda, toaleta, možnost se v zimě ohřát v teple nebo přístup na počítač s wifi. Solidární síť představuje převážně aktivity, které vznikly „zespoda“ jako reakce na potřeby zranitelné skupiny osob a prostřednictvím partnerů sítě jsou poskytovány dobrovolně.
Jde tedy o unikátní činnost, která je nesporným přínosem pro hlavní město a má synergický efekt, kdy jsou podporovány přímo osoby v obtížné životní situaci a zároveň dochází k odlehčení veřejnému prostoru, zavedeným službám a v neposlední řadě k posilování sociální odpovědnosti zapojených subjektů.