S projekty uspělo celkem 230 žadatelů z různých výzev Národního programu Životní prostředí i Modernizačního fondu. Pokračuje tak podpora fotovoltaických elektráren, tentokrát těch menších do výkonu 1 MW. Nová vznikne například na Agrofarmě Dubnice na Bruntálsku. Farma tak rozšíří svoji výrobu energie, už provozuje bioplynovou stanici. Elektřina ze solárních panelů se bude také nově vyrábět v areálu brněnské teplárny na Špitálce. Svoji elektrárnu chystá i město Horní Jiřetín na Mostecku. Celkem jich po celém Česku vznikne dalších padesát.
„Dlouhodobě se hlásíme k podpoře obnovitelných zdrojů a maximálnímu snížení závislosti na fosilních zdrojích - dnes nastartované projekty jen dokládají, že to myslíme vážně. Proces schvalování dotací běží průběžně, takže další projekty budou následovat,“ říká ministryně životního prostředí Anna Hubáčková (za KDU-ČSL).
Nejen výroba energie z čistých obnovitelných zdrojů, ale také energetické úspory jsou důležitým prvkem energetické politiky. Skoro padesát obcí získalo peníze z Národního plánu obnovy na energetické úspory svých veřejných budov, na opatření využijí dotace v celkové výši přes osm set milionů korun. Například v Kyškovicích na Litoměřicku sníží energetickou náročnost kulturního domu, v Dobroslavicích na Opavsku opraví hasičskou zbrojnici, velký projekt energetických úspor nachystala brněnská nemocnice u sv. Anny.
Z Národního plánu obnovy dostanou peníze i další obce, které se rozhodly, že budou lépe hospodařit s dešťovou vodou. Bezmála čtyřicet samospráv může začít budovat záchytné nádrže, parkoviště s propustnými plochami, revitalizovat vodní plochy nebo upravit svoje budovy tak, aby zachytávaly dešťovku, které se pak dále využije. „Potvrzuje se naše zkušenost, že čím dál tím více obcí si uvědomuje, jaký cenný zdroj dešťová voda představuje a snaží se ji dále využívat. Tomu odpovídá i rostoucí zájem o dotace, které jim na efektivní hospodaření s dešťovou vodou nabízíme a které jim mohou uhradit až sto procent způsobilých výdajů,“ popisuje ředitel Státního fondu životního prostředí ČR Petr Valdman.
Vedle energií a hospodaření s dešťovou vodu se dotace přidělovaly i dalším projektům. Peníze získali zpracovatelé autovraků, kteří ze starých aut získávají dále využitelné suroviny, dostalo se i na obce sdružené v Paktu starostů a primátorů pro klima a energii i na správce národních parků, kteří potřebují vykoupit pozemky ve zvláště chráněných územích.
Seznamy schválených projektů ZDE
Schválené žádosti z Národního programu Životní prostředí a Národního plánu obnovy ZDE
Schválené žádosti z Modernizačního fondu ZDE