Jistě se shodneme, že personální situace v naší armádě není dobrá zejména z pohledu naplněnosti útvarů. Proto je logický zvýšený zájem armády o nábory nových vojáků. To, co však nechápu, je plýtvání kvalitními, odborně zdatnými profesionály. Na výboru pro obranu příští týden se budu zabývat čtyřmi konkrétními případy. Existují případy, kdy kvalitním a odborně zdatným vojákům nejsou prodlužovány závazky služby a ti musejí odejít z armády. A to i za skutečnosti, že jejich velitelé, ale i další nadřízení doporučují pokračování ve službě.
Dalším problémem je striktní určení možnosti setrvání na služebním místě pouze dva roky s tím, že je možno ještě o dva roky toto místo prodloužit. To ovšem znamená, že když na speciálních pozicích trvá výcvik přes rok a půl, tak potom se nezužitkují zkušenosti získané výcvikem. Ty se nevyužijí, nehledě na obrovské finanční prostředky a náročnost výcviku a přípravy těchto vojáků. Z tohoto pohledu není reálné splnit jeden z cílů a to je funkční a spravedlivý kariérní řád, zejména u bojových jednotek.
Třetím problémem zákona je nemožnost zaplatit vojáka specialistu, pokud máme na stejném služebním místě a ve stejné hodnosti vojáka, který je např. kromě výsadkáře i potápěč či zdravotník. Prostě proto, že se osobní příplatky výrazně omezily. Nehledě na to, že existují výrazné rozdíly mezi systemizovanými služebními místy z pohledu jejich náročnosti.
Jelikož jsem se stal zpravodajem k novele zákona a Výbor pro obranu začne návrh projednávat již 15.12.2016, prosím všechny, kteří mají zkušenosti či připomínky k zákonu, aby mi je sdělili na mail: sedaa@psp.cz. Předpokládám, že rozprava k novele zákona bude přerušena a bude pokračovat v lednu příštího roku.