Americká mezinárodní politika očima kongresmana a kandidáta na prezidenta USA
Dlouholetý texaský kongresman a armádní chirurg Ron Paul, bývalý republikánský kandidát na prezidenta Spojených států: "Mě velmi unavuje militarismus, do kterého jsme tam venku zapleteni. Většina lidí planety nás má oprávněně za agresory a zločince. Já souhlasím, jsme stále v nebezpečí, ale většina toho nebezpečí pochází z nedostatku našeho rozumu jak vedeme naši zahraniční politiku.Nebezpečí nám hrozí ale proto, že okupujeme tolik zemí. Jsme ve 130 zemích a máme tam 900 vojenských základen.Tohle nás zbankrotuje, plýtváme penězi ve snaze být do všeho zapojeni. Pokud si myslíme, že to můžeme dělat bez hrozby jejich odplaty, tak si lžeme. Co bychom udělali, kdyby to samé udělala jiná země, řekněme Čína, nám? Nikdo nám nedal právo být policií světa a pohrávat si z cizími národy."Jak vy hodnotíte ocenění americké zahraniční politiky ze strany texaského kongresmana a bývalého republikánského kandidáte na prezidenta USA?
Zajímá Vás také odpověď na tento dotaz? Podpořte dotaz tlačítkem níže a my Vám odpověď zašleme na e-mail. Nicky uživatelů, které zajímá odpověď budou zobrazeny níže.
Prozatím dotaz nikdo nepodpořil. Buďte první! .)
Odpověď
17.12.2016 10:08:25 - Ing. Antonín Seďa
Obecně lze souhlasit, že se z USA stal "četník" světa. Rozhodně však nemohu souhlasit s tvrzením o okupaci 130 zemí. Vždyť v řadě zemí jsou americké jednotky i základny na základě pozvání vlád těchto zemí, v řadě zemí působí americké jednotky v rámci boje proti terorismu či humanitárních misí. Nikdy není dobré paušalizovat a vždy je dobré rozlišovat. Souhlasím s tím, že USA vydávají na zbrojení ohromné množství dolarů, ale v posledních letetch tyto částky postupně klesají. Tak jako souhlasím, že zbrojařské koncerny mají obrovský vliv na zahraniční i domácí politiku USA. Na straně druhé je třeba říci, že to byla americká armáda, která svět i naši zemi, pomohla osvobodit od fašismu. Že to byly USA, které pomohly našim politikům založit Československou republiku. Transatlantická spolupráce je z pohledu naší bezpečnosti důležitá, což ovšem neznamená, že k některým krokům americké zahraniční politiky nemůžeme být kritičtí. Vždyť i jejich politici jsou v řadě případů kritičtí. Stačí zmínit Irák či Afghánistán. Závěrem chci zdůraznit, že je otázkou, zda "stažení" americké zahraniční poltiiky z řešení problémů světa, by přineslo větší míru bezpečnosti a míru. Pokud se díváme na Střední a Blízký východ, severní Afriku či Asii, pak nejsem přesvědčen, že by expanzní politika některých zemí nezesílila. A připomenu, že to opravdu nebyly USA, které okupují Krym, Jižní Osetii, Abcházii a řadu jiných zemí. Prostě velmi často "hájení" velmocenských zájmů, se neděje pouze diplomatickou cestou. Což se přiznám, že i mne samotného trápí.