Poslanci a senátoři - bozi s privilegii
Při volbách do obecní a krajských zastupitelstev i do parlamentu má hlas obyčejného občana stejnou právní sílu jako hlas poslance či senátora. Při výběru kandidátů na volbu prezidenta republiky má hlas poslance právní sílu 2500 občanů a hlas senátora právní sílu 5000 občanů. S ohledem na skutečnost, že jste se jako poslanec podílel na schvalování zákona o přímé volbě prezidenta se Vás ptám, proč jste z poslanců a senátorů udělali "Bohy", kteří oproti občanovi republiky mají v návrzích na kandidáty pro volbu prezidenta taková privilegia.
Zajímá Vás také odpověď na tento dotaz? Podpořte dotaz tlačítkem níže a my Vám odpověď zašleme na e-mail. Nicky uživatelů, které zajímá odpověď budou zobrazeny níže.
Prozatím dotaz nikdo nepodpořil. Buďte první! .)
Odpověď
10.11.2017 14:30:51 - Ing. Antonín Seďa
Ale poslanec či senátor zastupuje daleko více lidí, než uvádíte. Vysvětloval to předseda Ústavního soudu ČR a jeho vysvětlení beru. Uvědomte si, že dříve se volil prezident na společné schůzi poslanců a senátorů. A to desítky let nikomu nevadilo. Nikdo ze zákonodárců nedělá Bohy. Vždyť kandidát musí osobně přesvědčit minimálně 20 poslanců a minimálně 10 senátorů. To také není jednoduché. A nakonec stejně budou rozhodovat občané. Jde opravdu jenom o kandidaturu. A možná, že je to v pořádku, protože takové nominace mohou zafungovat i jako demokratická pojistka.