Uzavřít či neuzavřít hranice?
Když se v důsledku uprchlické krize obnoví kontroly na hranicích. Myslíte si, že pak bude vůle je zas rušit? Nemůže se z dočasného stát velice snadno trvalé? A co bude pak? Konec volného pohybu, konec společné měně, volnému hospodářství atd?
Zajímá Vás také odpověď na tento dotaz? Podpořte dotaz tlačítkem níže a my Vám odpověď zašleme na e-mail. Nicky uživatelů, které zajímá odpověď budou zobrazeny níže.
Prozatím dotaz nikdo nepodpořil. Buďte první! .)
Odpověď
29.09.2015 17:21:43 - Ing. Antonín Seďa
Děkuji za dotaz. Já souhlasím s panem premiérem, že volný pohyb osob, zboží a služeb v rámci EU je základem této mezinárodní organizace. A zabezpečení tohoto základu se děje mimo jiné schengenským prostorem, který zajišťuje ochranu vnější hranice EU. Takže pokud by opravdu došlo k uzavírání hranic, pak je třeba se ptát, zda má či nemá EU vlastně smysl. Já vidím jako řešení v plnění si dohod a smluv, plynoucích mimo jiné ze schengenu. Pokud nebude Evropa schopna zajistit ochranu svých vnějších hranic, pak nemá šanci přežít. Je to opravdu podobné, jako u každého státního útvaru. A to se projeví velmi negativně na ekonomice, ale i životní úrovni obyvatel. To může vést k řešení, které nemusí být pouze demokratické. Historické příklady ukazují, že při zhoršeném sociálním prostředí a poklesu životní úrovně dochází k radikalizaci společnosti, k nástupu nacionalismu a xenofobie a nakonec může dojít k podpoře veřejnosti rozličným fašizujícím tendencím. Populismus a nezodpovědnost politiků může opravdu nahrát nejen konci EU, ale také může vést k nepřátelství mezi státy a k sociálnímu napětí v celé společnosti.