Ing. Bc. Martin Hyský

  • SOCDEM
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je -1,08. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

18.12.2018 8:39:00

Na Vysočině hnízdí dosud nejvyšší počet orlů mořských

Na Vysočině hnízdí dosud nejvyšší počet orlů mořských

Na Vysočině už přes deset let hnízdí vzácní orli mořští. S rozpětím křídel až 2,4 metru je orel mořský největším ptákem v České republice, zároveň se jedná o kriticky ohrožený druh.

V letošním roce bylo na území Kraje Vysočina ornitology zaznamenáno 14 hnízd. Z těchto 14 hnízd byla tři hnízda letos neaktivní, v sedmi případech bylo hnízdění úspěšné a celkově letos orli vyvedli 14 mláďat. „V rámci sledování z předchozích let se jedná o dosud nejvyšší počet. V jednom případě se dokonce orlímu páru podařilo vyvést všechna tři mláďata, což je i u jiných dravců vždy mimořádný úspěch,“ informoval radní Kraje Vysočina pro oblast životního prostředí a zemědělství Martin Hyský.

Případy neúspěšných hnízdění nebo opuštěných lokalit často souvisejí s rušením – třeba i jen v důsledku zvýšeného pohybu turistů, případně prováděním lesnických prací, ale rovněž se změnami, ke kterým v důsledku kůrovcové kalamity v lesních komplexech dochází. Tyto rozsáhlé změny představují ohrožení i pro další zvláště chráněné druhy ptáků hnízdících v lesních komplexech – zejména čápa černého, včelojeda lesního, ostříže lesního a rovněž i druhů využívajících k hnízdění dutiny stromů jako je kulíšek nejmenší, sýc rousný a holub doupňák. Všechny vyjmenované druhy patří mezi silně ohrožené.

„Stromy napadené kůrovcem je jednoznačně nutné odtěžit. Těžbu v širším okolí hnízd je však třeba realizovat v období od konce června do začátku ledna. V tomto směru již byla na mnoha místech navázána aktivní spolupráce s odbornými lesními hospodáři či vlastníky lesa. Při velmi rozsáhlé nahodilé těžbě se v některých případech jeví jako vhodné ponechání vlastního hnízdního stromu společně s několika dalšími v bezprostředním okolí. I když orli vykazují k původním hnízdům značnou vazbu, solitérní strom je pro ně již zcela nevyužitelný,“ popisuje stav Jana Nováková z odboru životního prostředí a zemědělství Krajského úřadu Kraje Vysočina.

Na ochraně orlů mořských se podílí i letecká základna v Náměšti nad Oslavou. Díky vstřícnému přístupu ze strany Armády České republiky byla právě s ohledem na hnízdění orlů mořských na Třebíčsku vytvořena i několikakilometrová bezletová zóna.

Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama