10.02.2011 14:30:21
Kdo bloudí po lesích?
Státní lesy jsou ideálním tématem pro demagogy. Každý z nás už někdy v lese byl, všichni víme, jak to tam vypadá, a skoro každý si rychle vytvoří představu o tom, jak v lese nejlépe hospodařit.
Otevřené soutěže a důsledná kontrola
Koncepce, kterou minulý týden vláda projednala, má jednu zásadní výhodu - stojí na reálných faktech, zkušenostech minulých tří let, ve kterých se souběžně testovaly dva alternativní modely. Jeden z nich vyšel z tříleté zkoušky výrazně lépe, přinesl státu o stovky milionů korun více. Proto Lesy České republiky tímto způsobem postupovaly i u tendrů vypsaných na rok 2011. A jejich výsledek znovu potvrdil, tento systém funguje lépe. V kombinaci s otevřenou soutěží firem přinesl řádově miliardy korun. Pana redaktora Leschtinu ale fakta nezajímají. Před týdnem vydal první článek plný nepravd, opravili jsme ho, seznámili ho s tím, jak je to doopravdy. Marně. Ve čtvrtek napsal další článek opakující stejné nesmysly.
Ještě jednou si tedy zopakujme základní fakta: není pravda, že by "Lesy ČR svěřily obchodování se dřevem soukromým společnostem, aniž by znaly hodnotu vytěženého dřeva". Firmy v soutěžích nabízejí cenu za jednotlivé sortimenty dřeva. Každý poražený strom je ohodnocen, přičemž klasifikaci musí potvrdit pracovník Lesů České republiky. Firmy poté "u pařezu" přeberou oceněné dřevo a od toho okamžiku už samy nesou veškerá rizika ztrát při další manipulaci. Odpovědnost za případný nesoulad s evidencí je tak jasná i pro následnou kontrolu podle pařezů či leteckých snímků.
Připojí se i Transparency International
Nejde o žádný "megatendr na přidělování lesních ploch". Zakázky ve 117 absolutně transparentních větších soutěžích získají firmy, které nabídnou státu nejlepší podmínky. V dalších stovkách malých soutěží se utkají o zakázky regionální firmy, které disponují speciálními technologiemi (kůň, lanovka a podobně). Podmínky výběrových řízení, které vypracujeme společně s Transparency International, vyloučí riziko vzniku oligopolu několika velkých firem. Dalším podstatným krokem k poctivé správě státních lesů bude zásadní posílení kontroly nad pohybem dřeva.
V ovzduší demagogie a opakování mnohokrát vyvrácených lží je pro mě velkou posilou podpora řady expertů, kteří oceňují, že poprvé za 20 let jsme dali dohromady komplexní materiál o hospodaření Lesů ČR. Podpora České lesnické společnosti, která sdružuje 2500 odborníků, je pro mě podstatně důležitější zpětnou vazbou než útoky demagogů strašících údajným drancováním lesů. A navíc mám jednu jistotu. To, že systém, který jsme zvolili, je pro stát jednoznačně výhodnější a lesy nijak neohrožující, se skutečně prokáže.
Ing. Ivan Fuksa, ministr zemědělství, člen výkonné rady, místopředseda regionálního sdružení, člen oblastní rady a poslanec PČR
Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje
0 příspěvků Vstoupit do diskuse
Komentovat článek
Tisknout