Ne tak docela. V Moravskoslezském kraji je dalších 50 obcí (z celkem 300 obcí na území kraje), kde jsou domácnosti napojeny na systém centrálního zásobování teplem. Jde tak o přibližně 250 tisíc domácností. Odhadem tedy více jak půl milionu občanů. Primárním zdrojem energie pro teplárny je v našem případě uhlí. A to zejména černé. Ještě v roce 2017 bylo 67 % takového tepla vyrobeno z uhlí.
Jeho těžba v kraji patrně skončí v roce 2025. Letos byl zasypán důl Frenštát, ve kterém se nikdy ani netěžilo. Jeho odhadovaná zásoba černého uhlí je 1,6 miliardy tun.
Ale zpět k teplárnám. Dodavatelé tepla se dle jejich slov připravují na náhradní zdroje. Původně jím měl být plyn. Asi ten dodávaný z Německa prostřednictvím plynovodu NordStreem. S tím se tedy počítat nedá. Tak se pro jistotu dělají přípravy na prodlužení životnosti kotlů na uhlí. U kterého se s velkou slávou ukončuje těžba…
Na tyto okolnosti jsme jako zastupitelé KSČM upozorňovali před třemi lety, kdy se o těchto záležitostech mnoho nezveřejňovalo. Zmiňovali jsme naši energetickou bezpečnost. Garanci dodávek energie občanům i firmám.
Nyní jsou díky současné vládě statisíce občanů konfrontováni s nárůstem cen za energie do výše, kterou již téměř nejsou schopni hradit. A další horentní zdražování je deklarováno od nového roku díky balíku opaření připravených Fialovou vládou.
Snad se teplo v domovech nezmění z dálkového na daleké, pro mnohé nedostupné.