Ministerstvo zemědělství ČR, jako předkladatel zákona, vysvětlilo a představilo tuto novelu na několika seminářích, kterých se měli možnost zúčastnit vinaři, prodejci a dovozci vín. Ti na nich měli možnost vyjádřit své připomínky.
Celé projednávání zákona provázela bouřlivá diskuse, která v těchto dnech vrcholí. Týká se především problematiky sudového vína a jeho forem prodeje.
Poněvadž jsem byl účasten řady jednání, chci k tomuto konstatovat několik faktů.
Analýza trhu zpracovaná společností Ernst & Young dospěla k závěru, že značnou část trhu s vínem představuje tzv. černý trh ve výši minimálně 100 mil. litrů vína ročně.
Vzhledem k tomu, že se z tohoto vína neodvádí DPH, činí dle Ministerstva financí ČR daňový únik 3 – 4 mld. Kč. V současné době řeší Ministerstvo financí ČR a Celní správa ČR deset subjektů s podezřením na daňový únik DPH ve výši 500 mil. Kč.
Dle informací Státní zemědělské a potravinářské inspekce navíc z proběhlých kontrol v roce 2015 nevyhovělo 34 % vzorků vín. Z velké části se jedná o vína falšovaná, u některých firem bylo zjištěno dokonce několikanásobné falšování vína. Raritou je firma, u níž byly zjištěny čtyři vzorky vína s 84 % vody. Tato vína se prodávají za nízkou cenu, například 20 Kč za litr, což je pro naše vinaře likvidační.
Z výše uvedených důvodů je tedy novela zákona o vinohradnictví a vinařství, která bude tuto neudržitelnou situaci řešit, opravdu nutná.
Význam vinoték pro prodej a propagaci vín, z nichž většinu jejich majitelů řadím mezi slušné podnikatele, je nesporný, ale současný „křik" některých, bez jediného věcného argumentu, je zástěrkou v boji proti pořádku na trhu. Jak všichni víme, platí, že „potrefená husa křičí nejvíc"!
Rozumní lidé, kteří nezavírají oči před podvody prodeje vína bez dokladů, pašování desítek cisteren přes hranice a kterým jde o rozkvět našeho vinařství, se mnou budou jistě souhlasit!
Předmětná novela zákona negativně nezasáhne ani malé, ani velké vinaře, ani výrobce, naopak, zvýší poptávku po moravské surovině.
V novele zákona je povinně nařízena záklopka, která má jako označení „vlaječku". Ta pro spotřebitele jednoznačně určuje původ vína. Já osobně připomínky odpůrců tohoto řešení nechápu.
Pro tuto novelu budu (kromě výše uvedeného) hlasovat i z následujících důvodů:
– novela zákona umožňuje další výsadbu vinic, a to cca 200 ha ročně;
– drtivá většina vinařské veřejnosti ji podporuje;
– přeji si, aby na jižně Moravě byly stráně, zkrášlené vinicemi, ve kterých s plným zaujetím pracují vinaři, kteří se zaslouží „férové" podnikatelské prostředí.
Jan Hajda, senátor a předseda Výboru pro hospodářství, zemědělství a dopravu Senátu Parlamentu České republiky