Na začátku příštího roku se na Tchaj-wanu uskuteční prezidentské a parlamentní volby. V stávající napjaté atmosféře budou opravdu mimořádně důležité, i z globálního pohledu.
Současná prezidentka Cchaj z DPP (Democratic Progressive Party) již nemůže znovu kandidovat, navíc rezignovala z čela své strany loni na podzim, po drtivé porážce DPP opozičním KMT (Kuomintang) v komunálních a regionálních volbách. Prezidentským kandidátem DPP se tak stal viceprezident William Lai, považovaný za stoupence tchajwanské nezávislosti.
KMT vybere svého kandidáta v červnu. Padají různá jména, nejčastěji tchajpejský starosta Hou Yu-ih, ale také Terry Gou, zakladatel u nás známého Foxconnu.
V průzkumech jsou síly vyrovnané: v jednom z posledních měl KMT 27,1 %, zatímco DPP 26,9 %. Pokud jde o názor tchajwanské veřejnosti, nijak zvlášť o rychlou nezávislost nestojí. Pro její brzké vyhlášení je dlouhodobě pouze okolo 5 % obyvatel. Cca 7 % je zas pro rychlejší či pomalejší sjednocení s Čínou. Rozhodující jsou tak dvě velké množiny: ti, co chtějí napořád udržet status quo (cca 28 %), a ti, co chtějí status quo s rozhodnutím, zda nezávislost či spojení s Čínou někdy v blíže neurčeném budoucnu (také cca 28 %).
Gesta obou soupeřících stran nemohou být rozdílnější: Zatímco prezidentka Cchaj se nedávno krátce zastavila v USA, její předchůdce exprezident Ma (KMT) ve stejné době konal historickou dvanáctidenní cestu po Číně.
Je tedy jasné, že DPP se bude snažit vykreslit KMT jako “pročínskou” stranu, která chce Tchaj-wan Číně obětovat. Naproti tomu KMT bude DPP vyčítat nezodpovědné roztáčení spirály napětí a zhoršení ekonomických vztahů s Čínou.
Osobně jsem přesvědčen, že vítězství KMT by situaci poněkud uklidnilo, zatímco výhra DPP způsobí pravý opak. Bude mimořádně zajímavé to sledovat.
Jako kuriozitu dodávám, že opoziční KMT je členem IDU (International Democrat Union), mezinárodního sdružení politických stran, v němž za ČR najdeme tradičně nejen ODS, ale nově i TOP 09 (!).