Ing. Jan Zahradil

Řekněme NE evropské federaci!
Ústecký kraj Karlovarský kraj Plzeňský kraj Středočeský kraj Liberecký kraj Královéhradecký kraj Jihočeský kraj Vysočina Pardubický kraj Jihomoravský kraj Zlínský kraj Olomoucký kraj Moravskoslezský kraj Praha
Geomapa
Česká republika
-0,08
muži 77%
ženy 22%
18+ 1%
26+ 7%
38+ 23%
50+ 67%

Průměrná známka je -0,08. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

05.03.2022 14:03:00

Proč je to, co se momentálně děje v Haagu, důležité

Proč je to, co se momentálně děje v Haagu, důležité

Analýza právníka Jakuba Harašty mezinárodně právní obrany Ukrajiny proti Rusku, převzatá na facebookový profil

 Tohle je velmi zajímavá analýza mezinárodně právní obrany Ukrajiny proti Rusku z twitteru právníka J.Harašty @HarastaJakub, kterou přetiskl David Petrla a já ji přebírám od něj:

Proč je to, co se momentálně děje v Haagu, důležité? A proč je to důležité jinak, než si možná myslíte?

DISCLAIMER: Vždy prosím mějte na paměti, že mezinárodní právo je poměrně složitá mašinerie, takže řadu věcí zjednodušuji.

Když se řekne Haag, představíme si válečné zločiny souzené před Mezinárodním trestním soudem (ICC). V Haagu ale také sídlí Mezinárodní soudní dvůr (ICJ), který řeší spory mezi státy. A ke kterému UA zamířila.

Pustit se do ozbrojeného konfliktu v souladu s mezinárodním právem není úplně jednoduché. Hlavním narativem, který RF razí, je „zvláštní vojenská operace“ navazující na uznání Doněcké a Luhanské lidové republiky (DNR, LNR). A k této operaci RF mohlo přistoupit, jak samo tvrdí, protože ze strany UA dochází ke genocidě v DNR a LNR. Snaha pohnat původce genocidy před soud je bezesporu vznešeným cílem.

Tohle je velmi silný argument, který celou situaci rámuje určitým způsobem. S tímto narativem se dá bojovat na mnoha frontách.

Nebylo by ale hezké, kdyby se vůči němu dalo vymezit soudně?

RF i UA jsou signatáři Úmluvy o zabránění a trestání zločinu genocidia. UA se tak obrátilo na ICJ s tím, že žádná genocida v DNR a LNR neprobíhá a nikdy neprobíhala. Tvrdí, že celá „zvláštní vojenská operace“ je v rozporu s účelem Úmluvy a Úmluvu nelze tímto způsobem k ospravedlnění invaze ze strany RF použít. A protože je jasné, že plné soudní projednání této věci může trvat měsíce nebo i roky, doprovodila to UA žádostí o vydání předběžného opatření.

V této žádosti tvrdí, že existuje riziko nenapravitelných škod v případě, že budou vojenské operace pokračovat. Tyto škody pak vzniknou nejen UA, ale také celému mezinárodnímu společenství, protože dojde k degradaci termínu „genocida“ a vyprázdnění smyslu Úmluvy. ICJ má, v rámci předběžného opatření, RF nařídit zastavení vojenských operací zahájených dne 24. února 2022 a zakázat RF vést další akce, které by celý spor dále zhoršovaly a bránily jeho plnému vyřešení soudní cestou. Na toto vše má RF dostat, dle návrhu UA, jeden týden.

Může tak snadno dojít k situaci, kdy RF namísto nesmyslného tvrzení o genocidě (o kterém ale mnoho lidí rádo "diskutuje") bude mít v ruce rozhodnutí mezinárodního soudu, které mu explicitně nařizuje zastavit operace. Celá argumentace, na základě které RF válku rozpoutalo, se tak rozpustí rychlostí na mezinárodní soudnictví vskutku nevídanou.

V pondělí 7. března bude vyslyšena UA a v úterý 8. března RF. Slyšení budou v obou případech veřejná.

Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama