Do tohoto systému, o kterém se mluví v usnesení, je potřeba opravdu vkládat informace o evidenci psů, protože od 1. 1. 2020 platí zákon, který ukládá chovatelům nechat očipovat svoje pejsky. Toto je následný krok, který je velmi pozitivní. Myslím si, že důležité je, aby do toho registru měly přístup i samosprávy obcí, protože ty mají tuto velkou agendu víceméně ve své gesci. Vybírají poplatky, zřizují útulky, starají se o odchycená zvířata.
Registr umožní nejenom to, aby se majitel psa toho pejska domohl a dočkal co nejdříve, ale také je důležité říct, že se sníží náklady právě obcím, které vznikají tou starostí a péčí o zběhlé pejsky.
Co se týká toho systému, komise ještě navíc diskutovala se zástupci ministerstva, zda ten systém je spuštěn, nebo bude spuštěn, protože byl příslib, že do konce letošního roku bude funkční. Bohužel jsme se dozvěděli, že se vypisuje nové výběrové řízení, takže z toho ta obava, aby se vše stihlo... S tím ruku v ruce byla i obava, zda bude Státní veterinární správa schopna se svým personálním zastoupením tyto i další kompetence, zmiňované panem zpravodajem Šilarem, zvládat.
Další odrážka v usnesení komise se dotýká problematiky, která není v tomto zákoně řešena, ale je velice důležitá pro právě obce. Setkáváme se například s takovým jevem, že v bytech, v panelových domech, někdo chová opravdu velké množství psů, že to ani není snad chovatel, který má tolik pejsků z lásky k nim, ale spíše se dá říct, že obchoduje se štěňaty. Je velmi těžké toto postihovat. Ostatní si stěžují na hluk, zápach a podobně. Tato komise by mohla být nápomocna řešení těchto případů, které nejsou nikde ošetřeny.
Děkuji za pozornost.