„Je to dobrý rozpočet; dobrý pro lidi i pro stát, půjde více peněz do zdravotnictví a do stavby silnic. Doprovodné usnesení navrhuji z toho důvodu, že nejsou systémovým způsobem vyřešeny opravy a rekonstrukce navazující silniční sítě na primární síť dálnic a silnic první třidy. O navazující infrastrukturu, i když je ve vlastnictví krajů ČR, je třeba pečovat. Je tedy ve veřejném zájmu podpořit kraje ČR v jejich úsilí o opravy této navazující silniční sítě. V uplynulých dvou letech stát příspěvky v rozmezí tří až čtyř miliard korun. Tyto opravy podporoval a je třeba v tomto úsilí dále pokračovat,“ řekl Jaroslav Klaška.
KDU-ČSL podala k návrhu rozpočtu několik pozměňovacích návrhů; všechny byly přijaty.
Konkrétně:
- Návrh Pavla Bělobrádka 100 milionů navíc na vysoké školství (zvýšení kapitoly ministerstva školství o 100 milionů Kč na platy akademických a výzkumných pracovníků z kapitol Úřadu vlády/50 milionů Kč, Grantové agentury ČR/25 milionů Kč a Technologické agentury ČR/25 milionů korun);
- Návrh Jaroslava Klašky 100 milionů Kč navíc na památky (programy na Záchranu a ochranu kulturních památek);
- Návrh Víta Kaňkovského 322,56 milionů Kč na výstavbu a opravy majetku v sociálních službách.
Dotace na hlavní činnost vysokých škol, tedy výuku,nepokrývají zcela platy vysokoškolských pedagogů. Tato situace je aktuálně řešena vícezdrojovým financováním z prostředků na výzkum vývoj. Částečně je situace řešena posílením prostředků na dlouhodobý koncepční rozvoj výzkumných organizací na rok 2017, který obsahuje vládní návrh zákona o státním rozpočtu. Platy akademických a výzkumných pracovníků jsou ve větší míře v současné době placeny z programů účelové podpory a skupin grantových projektů v rámci příslušných grantů, s ohledem na nedostatečně zajištění financování platů vysokoškolských pedagogů z příslušných zdrojů. Navrženým přesunem a využitím prostředků rozpočtovaných v kapitole Úřadu vlády (v gesci sekce VVI), TAČR a GAČR dojde k přesunu těchto prostředků přímo na využití pro účel financování platů pedagogických pracovníků vysokých škol.
„Bez finanční podpory státu není většina zřizovatelů pobytových zařízení schopna zabezpečovat na žádoucí úrovni a v požadované kvalitě provoz a základní činnosti požadované zákonem o sociálních službách, ani obnovovat, modernizovat a rozvíjet stávající materiálně technickou základnu těchto služeb. Minimální částka pro zajištění těchto cílů se pohybuje okolo 450 milionů korun pro roky 2017 a pro roky následující je nutné požadovat alespoň zachování této alokace, navyšované minimálně o inflaci. To zajistí plnění cílů programu, tedy rozvoj a obnovu zařízení sociálních služeb na daná následující období,“ vysvětlil svůj návrh Vít Kaňkovský.
Poslanci schválili přesuny peněz uvnitř rozpočtu v celkovém objemu 1, 3 miliardy korun.
Celkové příjmy schváleného rozpočtu představují 1249,3 miliardy korun a výdaje 1309,3 miliardy korun. Rozpočet nyní míří k podpisu prezidentem Milošem Zemanem.