Největším problémem trhu nebankovních poskytovatelů není výše úroku či RPSN, s tím se již soudy dokážou vypořádat a existují judikáty, které tyto situace efektivně řeší. Problémem jsou především smluvní podmínky splácení úvěrů, které jsou často nastaveny zcela v neprospěch spotřebitele. Jakékoliv zaváhání znamená smluvní sankce naprosto nepřiměřeného rozsahu.
Sněmovna se problematikou mimobankovních spotřebitelských úvěrů v tomto volebním období poprvé zabývala při projednávání poslaneckého návrhu Tomia Okamury, který řešil problematiku tzv. lichvy resp. RPSN jeho zastropováním. Po konzultacích s nevládními organizacemi a státními orgány jsme si uvědomili, že to byla hloupost a návrh by naopak rozšířil šedou a černou ekonomiku v oblasti poskytování nebankovních úvěrů. Proto vznikl vládní návrh zákona, který danou problematiku řeší.
V současnosti existuje na trhu poskytovatelů nebankovních úvěrů přes 60 tisíc poskytovatelů a zprostředkovatelů mimobankovních úvěrů a stále jich přibývá. V tomto množství jsou téměř nekontrolovatelní. Často využívají tísnivou životní situaci spotřebitelů (dlužníků). Ti se v tísni za zanedbatelný úvěr v řádu tisíců korun zavážou k tvrdým sankcím. Cílem novely zákona je přísná regulace: zavádí nad poskytovateli dohled České národní banky (ČNB), licence po prokázání odborné způsobilosti, kapitálové přiměřenosti, bezúhonnosti a důvěryhodnosti. ČNB bude moci také licence při vážných nebo dlouhodobých pochybeních licenci odejmout. Cílem je ponechat na trhu ty poskytovatele a jejich zprostředkovatele, kteří budou poskytovat za přiměřených podmínek dobrou službu klientům.
Jaroslav Klaška
ekonomický expert strany
místopředseda poslaneckého klubu