Ing. Jiří Dolejš

  • KSČM
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je 0,27. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

10.05.2013 20:57:21

Radikalismus a transformace KSČM

Radikalismus a transformace KSČM

2.5. proběhl v Praze seminář „Možnosti transformace KSČM a role antikomunismu“.Při příležitosti vydání čerstvé práce kol. politologů a sociologů s názvem „Mezi masovou a kartelovou stranou:možnosti teorie při výkladu vývoje ČSSD a KSČM 2000–2010"

Mezi panelisty tam usedli spolu se mnou i jeden z autorů knihy politolog Michel Perottino a sociolog Ondřej Slačálek. Ve vztahu ke KSČM  tam zazněla  především otázka nedostatečné transformace KSČM.  Mojí odpovědí na hlavní otázku bylo, že KSČM určitou strategickou proměnou (transformací) prošla již při svém vzniku. Jejím jádrem byla distance od mocenského a ideového monopolu a přijetí myšlenky ekonomické a politické plurality. Odmítl jsem ztotožňovat transformaci  se sociáldemokratizací a s přijetím kapitalismu jako status quo.  Strategickou alternativou KSČM  je demokratická inovace myšlenky socialismu a na tomto základě je naším úkolem reagovat na aktuální vývoj (tedy reagovat programovou i organizační adaptací a ne další proměnou naší politické identity).

Na seminář bezprostředně reagoval v tisku jeden z účastníků Alexandr Mitrofanov článkem „Nad vějířem východisek z krize“ (Právo 4. května). Kvitoval, že se KSČM na jedné straně kriticky vymezuje vůči stalinismu a na druhé straně se nevzdává myšlenky na sociální a politické revoluce bez autoritářských excesů.  A zamyslel se přitom nad připraveností stranické scény na hloubku systémový problémů, které nás čekají. Varoval přitom před zneužitím nálad k upevnění pozic oligarchů a k posílení politických zisků populistických projektů jako je např. Úsvit senátora Tomia Okamury.

Na tento článek polemicky navázal  další účastník semináře Antonín Rašek svým komentářem „KSČM levicovému radikalismu překáží“ (Právo, 6. května). Uznal, že téma další transformace KSČM je mylné, pokud strana nechce být ani sociálnědemokratickou ani stalinistickou. Rozvedl ovšem Slačálkovu myšlenku, že  KSČM pouze vytěžuje zdání radikální strany. a ve skutečnosti je subjektem spíše konzervativním. Jeho závěr zní, že současná podoba kdysi masové a dnes přestárlé KSČM je překážkou institucionalizace skutečně radikální levice.

Podle  Raška může  radikální levicovou roli potenciálně plnit jen ČSSD. KSČM je pro něj  konzervativně zatížená svou minulostí a Okamurův projekt zase vábí jen krátkodechým populismem. Po té, co populismus u nás už diskreditovaly Věci veřejné, Rašek věří v návrat rozhodující role tradičních stran, přestože důvěra v ně zejména u středních vrstev zatím spíše klesá (příkladem může sloužit úspěch italského hnutí Pět hvězd komika Beppeho Grilla) .

Se závěrem, že radikální levicí není KSČM, ale ČSSD lze však těžko souhlasit. Sami autoři diskutované knihy píší o ČSSD jako o subjektu, který spíš naplňuje znaky kartelové strany. Tedy strany prorůstající  do mocenského aparátu dnešního státu, posouvající se od radikálních programových vizí k pragmatickým politikám v rámci daného systému. Nemluvě o opakovaných aliancích s politickou pravicí. KSČM takovou stranou není a jasně jsem účastníkům semináře sdělil, že ani nechce být.

Důležité je vypořádat se se Slačálkovou myšlenkou, že odkazy KSČM na socialistickou alternativu jsou jen nostalgickými stereotypy, zakrývající  nedostatek nových nosných radikálních myšlenek  Rašek to dokonce dotahuje do tvrzení, že nenabízíme žádné vlastní vážné aktuální  téma. Přitom jsem  na semináři přímo před ním jako příklad radikální myšlenky uvedl požadavek strategického řízení společnosti či akcent na hospodářskou demokracii. Doplnit lze odvahu při solidárním rozdělení daňového břemene či pevné regulace finančního sektoru. Tedy oblasti, kde hrozí ze strany ČSSD spíše drobečková politika.

Praktické důkazy, že KSČM není do minulosti zahleděná strana, ale skutečná radikální levicová síla se strategickou perspektivou lze snášet i v diskusi na připravované  ideové konferenci KSČM, která proběhne 25. května  t.r. Šance ukázat potenciál strany, která v krizi neplní jen tribunskou roli  k protestním voličů a neposkytuje jen útěchu nespokojeným, ale také může garantovat reálné a zásadní levicové změny ve společnosti. Tedy to, co stále větší část společnosti očekává.

Bylo publikováno na www.halonoviny.cz

Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama