Vývoj důchodového účtu
takový dotaz prosím.To byl vždy takový deficit na důchodovém??Já stále nechápu jak je možné s takovým deficitem hospodařit.Vždyť takto skončíme v dražbě.
Zajímá Vás také odpověď na tento dotaz? Podpořte dotaz tlačítkem níže a my Vám odpověď zašleme na e-mail. Nicky uživatelů, které zajímá odpověď budou zobrazeny níže.
Prozatím dotaz nikdo nepodpořil. Buďte první! .)
Odpověď
Bilance penzijního sstému je proměnlivá - na výdajové straně působý počet a výše vyměřených penzí a jejich valorizace (nyní se na důchodech vyplácí cca 350 miliard ročně, průměrný důchod je kolem 10 tiísc kč msíčně ale většina důchodů je podprůměrná) . Samozřejmě že stárnutí populace má na objem výplat trendově vliv (demokrgafický argument), ale to může vyrovnávát růst odvodů od lidí v produktivním věku pokud dochází k odpovídajímu růstu produktivity práce.
Na příjmové straně jde o vývoj sazeb odvodů a základu z kterého se pojistné platí. V 90 letech bylo procento dovodu neuváženě sníženo, ale po propadu příjmů bylo v roce 2004 zase zvýšeno na dnenšch 28%. V období 2004-2008 byla také bilance penzijního účtu v plusu (v roce 2007 to bylo dokonce přes 13 miliard). Základ ze kterého se pojistné odvádí je závislý na hospodářském cyklu - když ekonomika klesá, tak roste nezaměstnanost (lidé bez práce neodvádí pojistné) a stagnují mzdy.
Zejména proto se penzijní účet od krize v roce 2009 dostal do mínusu - loni to už bylo na konci roku o 49 mliard méně a v letošním roce to pokračuje (viz čísla za první kvartál). Poněkud to brzdí odložená valorizace, naopak to komplikuje snížená solidarita (stropy odvodů). .Aktuální problémy s likviditou na penzijním účtu lze řešit kontokorentem ale agregované saldo musí dorovnávat stát, protože důchody jsou garantované zákonem. Proto si musí ve státním rozpočtu vytvářet rezervy - většinou jsou předem kallkulovány v rozpočtové kapitole
Zřízení kapitálového pojištění (2. pilíř penzijního sytsému) osalbuje státní penze a tak se vytváří tlak na to aby se stát zbavoval úsatvní odpovnosti za hodnotu zajištění na stáří (to by tredem směřovalo k pouhému minimálnímu, až rovnému důchodu - něco jako rovnost v chudobě) a aby tu část pojištěbí na stáří v podstatě nechal privatizovat, což je dnes dostupné jen pro t y movitější.