Ing. Jiří Dolejš

  • KSČM
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je 0,27. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

Dotaz

29.01.2013 18:59:06 - brundra

Matení lidí

Dobrý večer, opět otravuji. Podle všeho, není Ústava vykládaná vždy správně.
Dnes jsem četl: Podle některých právníků by mohl Miloš Zeman po složení prezidentského slibu vládu Petra Nečase odvolat, aby nenapáchala další socioekonomické škody. Ústava mu k tomu dává plné právo a mizivá podpora kabinetu občany i nespornou legitimitu.
Podle mého je výklad jednoznačný. Prezident může odvolat premiéra a vládu.
Je možné, aby byla Ústava napsaná tak lajdácky, že si ji může každý vykládat jak chce? Omlouvám se, že otravuji, děkuji za trpělivost a odpověď.

Zajímá Vás také odpověď na tento dotaz? Podpořte dotaz tlačítkem níže a my Vám odpověď zašleme na e-mail. Nicky uživatelů, které zajímá odpověď budou zobrazeny níže.

Prozatím dotaz nikdo nepodpořil. Buďte první! .)

Odpověď

30.01.2013 10:32:01 - Ing. Jiří Dolejš

Jsem přesvědčen že Zeman sám dobře ví, že takto ústavu číst prostě nelze.  Prezident vládu odvolá poté, co přijme demisi vlády. Vláda podává demisi, když je jí ve Sněmovně z iniciativy poslanců vyslovena nedůvěra, anebo když byla zamítnuta žádost vlády o vyslovení důvěry, což není z hlediska potřebných hlasů totéž; pak demisi podat musí a prezident ji nemůže nepřijmout. Demisi vláda podává také po první schůzi nově zvolené Poslanecké sněmovny. Toď vše. Neexistuje žádný jiný způsob, jak by mohl prezident vládu jen tak "odvolat". Rozhodně to ale není tak, že to prezident může zařídit s použitím svých ústavních pravomocí. Opakuji: prezident nemůže ústavním krokem sám odvolat vládu a je s podivem že se kompetentní média vůbec o takové alterantivě rozepisují.. Matou tím zbytečně lidi.