Ing. Jiří Dolejš

  • KSČM
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je 0,27. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

Dotaz

06.03.2013 11:32:42 - isu

Venezuelskýá model

Dobrý den pane poslanče,
vzhledem k úmrtí venezuelského prezidenta Huga Cháveze, a zprvu bych rád alespoň touto cestou vyjádřil jeho rodině a nejbližším tedy i lidu Venezuely hluboukou soustrast.
Nyní k mému dotazu, Hugo Chávez byl určitým kultem osobnosti, což sám považoval za velikou slabinu, protože, jak předpovídal, a nechtěl, aby po jeho odchodu odešla s ním i politika určitého modelu socialismu 21. století, který vlastně pochází od tohoto člověka. Jak myslíte, že se odchod tohoto člověka projeví ve Venezuelské politice, která byla založena právě na osobnostním kultu H. Chávese...i když jak píši, on sám toto chtěl změnit, nicméně podmínky a faktory Venezuely a jejích občanů doposavaď jsou na to přirozeně stavěny. Obávám se tedy, že bez tohoto vůdce, bude Venezuela coby naděje Latinské Ameriky, opět kolonizována a vrátí se zpět před socialistické reformy, které bohužel nebyly a nejspíše nebudou dokonány. V tomto ohledu je jistě odborníkem Ing. Švihlíková, ale věřím ve Váš rozhled a jistě máte nějakou představu či prognózu v budoucnost Venezuely. P.S. Venezuelský princip a model socialismu by mohl být aplikován i v Evropě....s přizpůsobením na naše podmínky samozřejmě, ale myšlenka prezidenta Cháveze je revoluční!

Zajímá Vás také odpověď na tento dotaz? Podpořte dotaz tlačítkem níže a my Vám odpověď zašleme na e-mail. Nicky uživatelů, které zajímá odpověď budou zobrazeny níže.

Prozatím dotaz nikdo nepodpořil. Buďte první! .)

Odpověď

06.03.2013 12:16:32 - Ing. Jiří Dolejš

Venezuela, stejně jako i jiné země třetího světa stojí na křižovatce - jakou cestou se dál dát. Socialismus v evropském slova smyslu tam určitě nemají, jádrem změn byly základní politická práva a gramotnost pro chudé, základní sociální programy a to vše opřené o ekonomickou sílu  národní správy surovinových zdrojů. Z pohledu postkoloniálnmí reality je to revoluční, ne už tak z pohledu naší zkušenosti. Ostaně i Kuba dnes prochází různými reformami a změny ve Venezuele by ji jistě zasáhly.

Takže mluvit o přenosu těchto věcí do Evropy asi by bylo neadekvátní. Jsou tu ale i jiné přístupy - odkaz bolívarské revoluce, brazilská cesta, zkušenost z Bolivie ale i Argentiny. Latinská Amerika je velký kontinent a hledá také optimální formu integrace jako ochrany své svébytnosti a větší nezávislotsi na USA. Nejen otázka kultu chavezovi osobnosti ale i nadšení z života v indiánských komunách jsou věci jejich imitace v našich podmínkách není určitě reálná.  Nadšení z Latinské ameriky je ale určitě pro různá hnutí strhující.