naděje na lepší život je před námi, ne vzadu
rozhovor tady na P.l. se Semelovou.Ona nepochopila,že je to provokace?Místo slušného odmítnutí a zaklapnutí,chce jít zase dávat munici pravici,která po tom 22. únoru s preláty potřebuje jako sůl komunisty zašpinit a odvádět pozornost.Myslím,že KSČM budou zřejmě volit fakt jenom skalní příznivci jinak nevím..Nemám již slov.Myslím,že pravicová media si radostně mnou ruce a připravují materiál na tu podivnou poslankyni..a hlavně KSČM..njn..to zase bude řevu mezi vězni a 2.odbojem...Jana z Arcu také měla svou pravdu...jste všichni v KSČM,ale strašně rozdílní.Ta jedna frakce vám kazí reputaci mezi umírněnými levicovými voliči.
Zajímá Vás také odpověď na tento dotaz? Podpořte dotaz tlačítkem níže a my Vám odpověď zašleme na e-mail. Nicky uživatelů, které zajímá odpověď budou zobrazeny níže.
Prozatím dotaz nikdo nepodpořil. Buďte první! .)
Odpověď
Kdo nepochopí dějiny, je odsouzen opakovat minulé chyby. KSČM má distanci od zneužívání moci za minulého režimu za jasnou a vyřešenou záležitost. 65. výročí 1948 přitom hodnotíme v co neobjektivnějším historickém kontextu. Jestli lidé po válce většinově chtěli změnu k sociálně spravedlivé společnosti, tak ne nějaký autoritářský stát. I Edvard Beneše mluvil o demokracii socializující, tehdy šlo o koncept československé, pluralitní cesty k socialismu, který byl ale později opuštěn..a změny tehdy přinesly vedle určité emancipace i nepřijatelnou represi. V tom je přes pestrost názorů pozice KSČM jasná a programově závazná.
Zopakuji, že šlo sice o první pokus o socialismus, ale osudově poznamenaný mocenským monopolem. Režim nabídl sociální jistoty, ale bohužel přinesl i degeneraci a stagnaci což poškodiloí samotnou myšlenku socialismu. I proto se hned po roce 1989 KSČM distancovala od nedemokratického upevňování stalinského modelu. Mnohá očekávání prostě nebyla naplněna a lidé se odvrátili od tehdejší KSČ i od režimu. To je fakt, který vnímá každý soudný člověk Je to důležité memento , pokud se kdy chceme vážně o idejích nového, poučeného socialismu jako demokratické systémové alternativě bavit. Proto už nebojujme minulé bitvy.
Historici se nepochybně budou vracet k průběhu samotného února. V minulé odpovědi jsme citoval známý výrok Pavla Tigrida který o únoru 1948 napsal, že „šlo o legální převzetí moci specielními prostředky“. nechť tedy bádají o okolnostech jako byl průběh nátlakové akce v ulicích, akční výbory v strukturách národní fronty, pronikání do mocenských složek atp. pro nás jsou ty hlavní úkoly v budoucnosti ne v nekritickém ohlížení zpět .řešme drahotu, nezaměstnanost, cesty k sociálnímu hospodářskému rozvoji země a nemrhjeme energii na zástupná a v tom hlavním už politicky vyřešená témata..