Vláda projednala návrh nutných opatření zamezujících rozšíření znečištění ze staré ekologické zátěže způsobené předchozí hutní činností v areálu bývalých oceláren Poldi Kladno do důlních vod. Ministerstvo průmyslu a obchodu navrhuje technické řešení spočívající ve vyhloubení čerpacích vrtů, instalaci čerpací techniky, vybudování přivaděčů vody, případně úpravny důlní vody a napojení do veřejné vodoteče.
„Rozhodli jsme se zabránit ekologické škodě v rámci programu řešení zmírnění dopadů ukončení těžby uhlí v kladenském regionu navýšením finanční garance, schválené vládou v červnu 2008, o částku 250 milionů korun,“ objasňuje ministr Jiří Havlíček „Pokud zpracované hydraulické a transportní modely prokáží teoretickou možnost využití čerpaných důlních vod pro potřeby zásobování obyvatel pitnou vodu, bude možné v rámci následující etapy výstavby k již instalovanému zařízení připojit doplňující zařízení a technologií pro naplnění tohoto záměru,“ dodal ministr Jiří Havlíček.
Těžba černého uhlí v kladenském regionu byla ukončena v roce 2002. Následně bylo zastaveno čerpání důlních vod a od té doby dochází k samovolnému zatápění vyrubaných prostor v podzemí a ke stoupání její hladiny. V roce 2013 byla identifikována rozsáhlá kontaminace zemin v oblasti bývalých oceláren Poldi Kladno. Na základě informací o staré ekologické zátěži se zjistilo, že při realizaci schváleného a platného plánu pro oblast vzdouvání důlních vod dojde při jejich nastoupání do prostoru kontaminovaných zemin k následné kontaminaci důlních vod. Řešením problematiky zahlazování následků hornické činnosti v kladenském regionu včetně důlních vod je pověřen Palivový kombinát Ústí, státní podnik, který však k ekologické zátěži v oblasti bývalých oceláren Poldi nemá žádnou vazbu. Kontaminace části tohoto území, kterou způsobily organizace provozující hutní výrobu v minulosti, však může zapříčinit závažné znečištění důlních vod, které jsou v jeho právní odpovědnosti.