Předložený návrh počítá konkrétně s tím, že splátky budou zemědělcům poskytovány s úrokem vypočteným v souladu s předpisy Evropské unie. Prodeje na bezúročné splátky, které mohli zemědělci využívat v minulosti, musel totiž Pozemkový fond v průběhu léta pozastavit, protože představoval zakázanou veřejnou podporu podle Smlouvy o fungování Evropské unie.
„Svým návrhem chci rychle a účinně řešit obtížnou situaci, v níž se ocitli především drobní zemědělci. Pokud si dnes chtějí koupit půdu, obvykle si ji nemohou bez dostatku finanční hotovosti dovolit. Drobnou změnou v předkládané novele sladíme národní legislativu s evropskými předpisy a napravíme dnešní stav, který poškozuje mnoho českých zemědělců. Jsem přesvědčen, že naleznu podporu u všech politických stran,“ uvedl k předkládanému návrhu jeho autor Jiří Papež.
Ten v zemědělském výboru také navrhne, aby se snížilo procento finanční hodnoty restitučního nároku z minimální ceny prodávaného pozemku, které garantuje zájemci o koupi přednostní právo prodeje. Zatímco nyní musí tato hodnota představovat 70 procent z minimální ceny prodávaného pozemku, podle Jiřího Papeže by mělo stačit pouze 50 procent. „Fakticky tak dojde k rozšíření účasti oprávněných osob na přednostním prodeji a tím se výrazně zrychlí proces uspokojení restitučních nároků, s nimiž jsme se doposud nebyli schopni vyrovnat,“ dodal Jiří Papež.
Pozměňovací návrhy se zmíněnými změnami předkládá Jiří Papež k vládní novele zákona o podmínkách převodu zemědělských a lesních pozemků z vlastnictví státu na jiné osoby a zákona o Pozemkovém fondu České republiky, která primárně řeší podmínky, za nichž mohou na území České republiky nabývat státní půdu cizinci. Již dříve Jiří Papež uvedl, že obavy z masových nákupů půdy cizinci nejsou na místě.