Podle A. Babiše se jedná o 300 miliard korun, které bylo možné v průběhu roku 2013 krátkodobě investovat v komerčních bankách.
Loni státní finance podle Babiše „touto cestou vydělaly 238 milionů korun, tedy o 130 milionů korun víc než v roce 2013.“ To je jistě zajímavá informace, ale mě by konkrétně zajímalo, protože jsem před lety jako náměstek primátora hl. m. Prahy pro finance prováděl – samozřejmě pod bedlivým dohledem finančního výboru zastupitelstva – zhodnocení miliard korun depozit hl. m. Prahy v komerčních bankách:
1. Jaké instrumenty byly použity ke zhodnocení peněz státu, tedy daňových poplatníků a kde je možné získat podrobné informace o těchto finančních operacích.
2. Předpokládám, že poptávka po zhodnocení peněz byla prováděna u českých komerčních bank pravidelně, např. v měsíčních intervalech. Zajímalo by mě, u jakého okruhu bank a na jak dlouhou dobu byly peníze státu vkládány, dále pak, jak byl prováděn výběr bank a kdo prováděl kontrolu výběru bank. Zda se celou záležitostí zabýval například rozpočtový výbor sněmovny nebo jiný subjekt Poslanecké sněmovny a jak pravidelně.
Zkrátka, Babišova slova ve mně jako v ekonomovi vyvolávají více otazníků, nežli kolik jsem zatím o celé transakci dostal informací. Je těch 238 milionů korun ročního výnosu z vkladů, což představuje 0,12 procenta výnosu z údajných 300 mld. korun, hodně, anebo naopak málo peněz?
No, a samozřejmě bych si příště přál, aby A. Babišovi pokládal otázky méně devótní a ekonomické problematiky znalejší novinář, tak abychom se nejen o problému zhodnocení 300 miliard korun ze státních peněz mohli dozvědět více. Míra zhodnocení těchto veřejných peněz je spíše žalostná. Jediným kladem je, že je vyšší nežli v předchozích letech.
Jiří Paroubek