Upozorňoval jsem na tento způsob uvažování představitelů ČNB už v souvislosti s vývojem inflace.
K první intervenci na oslabení české koruny přistoupila ČNB loni v listopadu. Byl jsem tehdy jeden z prvních, který tento rádoby pomocný zásah ČNB kritizoval. V důsledku devalvace koruny se zdražily energetické suroviny, a tak i ceny ropy a plynu. Vyšší ceny pohonných hmot pochopitelně zdražily dopravu, a to se projevilo na cenách celého spotřebního koše. Takže vzápětí se tato „pomoc“ ČNB projevila na zdražení potravin z dovozu a záhy i na potravinách domácích.
Lidé s nižšími a středními příjmy by tedy další intervenci ČNB na oslabení koruny pocítili velmi rychle. I nyní, v čase prázdnin, jak už jsem o na to upozorňoval před čtrnácti dny, si lidé mohou „užívat“ tento zásah ČNB, a to na zahraničních dovolených, které díky devalvaci koruny také podražily. A za koruny si čeští turisté vymění méně eur než před rokem.
Je velmi dobře, že se o problematiku možných intervencí ČNB začaly zajímat odbory, které chtějí s guvernérem ČNB M. Singerem o tomto kroku ještě jednat. Zásahy banky jsou tak zásadní, že je třeba, aby jim předcházela celospolečenská diskuse. Není možné, aby ČNB v tichosti pořádala akce tohoto typu, které negativně ovlivní životní úroveň mnoha obyvatel České republiky a poslouží pouze několika zájmovým kapitálovým skupinám.
Jiří Paroubek, expremiér a předseda strany LEV 21