Současné snahy o jeho zrušení totiž považujeme za čistě účelové, aby mohla vzniknout koaliční vláda ČSSD, ANO 2011 a KDU-ČSL za ministerské účasti Andreje Babiše.
Důkazem toho je názorový přemet pravděpodobného budoucího premiéra Bohuslava Sobotky, který ještě 4. listopadu tohoto roku v médiích tvrdil, že lustrační osvědčení pro členy vlády „je zvyklost, která by měla být respektována i nadále“. Že by po čtrnácti dnech náhle změnil názor v tak zásadní věci je nepravděpodobné. Spíše mu byl ze strany A. Babiše přiložen – obrazně – nůž na krk.
Věstníky Mladá fronta Dnes a Lidové noviny v držení „českého Berlusconiho“, jak je A. Babišovi přezdíváno, vykreslují předsedu ANO 2011 jako hlavního nositele změny v české politice. Jak ale může být nositelem změny člověk, který dost možná již jednou z pohledu morálky zcela selhal? Pokud je podezření z takového selhání oprávněné, to se dozvíme v lednu, po vynesení rozsudku soudu na Slovensku.
Již dnes je ale zřejmé, že A. Babiš si prostřednictvím vyjednávání o nové vládě vymezuje prostor pro zrušení lustračního zákona. Spolupráci s StB vlastně shazuje na ducha tehdejší doby. Sestavování vlády ale není a nemůže být obyčejný handl ve prospěch jednoho člověka ve smyslu „uděláme vládu, když mi nebudete připomínat mou minulost“.
Jiří Paroubek, předseda LEV 21