Zeman byl také kritizován za pronesení výroku o tom, že Čínu navštívil, aby se naučil stabilizovat společnost. Ovšem to, co česká média ve svaté válce proti českému prezidentovi z jeho výroku udělala, je přímo typickým příkladem překrucování výroků, tedy něčeho, čeho by se žádná solidní média dopouštět neměla. M. Zeman prohlásil přesně: „Já jsem přijel do Číny, abych se od Číny učil, jak zvýšit hospodářský růst, jak stabilizovat společenský řád. “ To je ovšem něco poněkud jiného, než z toho vzniklo v nejčtenějších českých médiích…
Kritika, a jistě zasloužená, se na hlavu M. Zemana snesla také za to, že Čínu opustil nikoli ve vládním letadle, ale na palubě tryskáče Kellnerovy PPF, čímž se pochopitelně ocitl ve střetu zájmů, na nějž česká média velmi správně promptně a negativně reagovala. Ovšem nechávají, na rozdíl od zahraničních médií, zcela bez povšimnutí střet zájmů, ve kterém stojí A. Babiš jako místopředseda vlády a ministr financí a zároveň jako majitel druhé největší české podnikatelské skupiny a majitel největšího mediálního domu v ČR.
Česká republika má nyní, po velmi neslavném působení pravicových vlád, slušnou šanci dostat se z přešlapování na místě a ze stagnace, ve které se nachází už několik let. Výkony některých ministrů současné vlády jsou velmi slušné a vláda jako celek je lepší o třídu než vláda Rusnokova, Nečasova či Topolánkova. Ale konflikt zájmů, ve kterém se nachází A. Babiš, je nepochybný a snaha zakrývat jej české veřejnosti pomocí kampaně proti M. Zemanovi je směšná.
M. Zeman si jistě zaslouží kritiku za své sprosťáctví, ale je třeba také odsoudit sprosťáctví druhých. Pokud kritizujeme jeho neobratnost při návštěvě Číny, neměli bychom zapomínat ani na kritiku bývalého ministra zahraničí K. Schwarzenberga, jehož zásluhou se ČR ocitla v mezinárodní izolaci, a dokonce v opovržení zejména z řad zemí rozvojového světa. Pokud českého prezidenta kritizujeme za to, že stojí ve střetu zájmů, neměli bychom při tom zapomínat na českého krále střetu zájmů A. Babiše. Neměřme dvojím metrem…
V minulém týdnu jsem se vrátil od Mrtvého moře. V Jordánsku jsem denně četl Jordánský deník The Jordan Times. Ačkoliv Jordánsko není vzorovou zemí
demokracie, deník obsahoval výtečné zpravodajství a ještě lepší komentáře a analýzy. Toho česká média nejsou schopna.