Prezident Porošenko hodlá ke vstupu Ukrajiny do NATO během následujících tří let vyhlásit referendum – takový nápad se ale příliš nezamlouvá klíčovým zemím EU, Německu a Francii. Německý ministr zahraničí Steinmeier uvedl: „Připouštím partnerské vztahy Ukrajiny a NATO, nikoli ale její členství v alianci.“ Francouzský ministr zahraničí Fabuis k členství Ukrajiny prohlásil: „Když Ukrajinci tvrdí, že nebudou platit důchody lidem na východě země nebo když nová ukrajinská vláda říká, že jejím cílem je členství v NATO, tak to zřejmě vytváří velké problémy v zemi.“
Zdá se, že představitelé těchto klíčových zemí EU si začínají uvědomovat bezpečnostní zájmy Ruska. Pokud bylo před zhruba dvaceti lety mezi velmocemi ujednáno, že Ukrajina bude neutrální zemí, bylo by dobré tuto dohodu respektovat i nadále. Zdá se, že tato otázka je klíčová pro řešení vojenského konfliktu na východě Ukrajiny, resp. občanské války, která zde propukla. Bez dořešení tohoto konfliktu na východě území není možné přistoupit ke stabilizaci země, a to především v ekonomické oblasti. Ukrajina zápasí s hlubokou recesí, bojuje s vysokými deficity svých rozpočtů a se stále slábnoucí hřivnou. Stabilizace země je tedy první, na co by se nová ukrajinská vláda měla zaměřit, nikoli na ostření sporů s Ruskem ohledně členství Ukrajiny v NATO.
Ale upřímně, jaký zájem mají mít středoevropské země typu Česka, Slovenska či Maďarska na nerespektování národně-bezpečnostních zájmů jedné z velmocí (Ruska)? Vede to pouze k eskalaci napětí v Evropě.