Pokud by 85 miliard korun, o nichž Šlechtová hovoří (nebo část z těchto potenciálně nedočerpaných peněz) patřilo do období 2007–2013, jde o skutečně velký problém, neboť letošní rok je tím posledním, kdy ČR může čerpat peníze určené na toto programové období. V roce 2013 nedočerpala z tohoto období 12 miliard a v loňském roce 9 miliard. Zdá se, že se můžou naplnit mé obavy a Česká republika, která na období 2007–2013 získala přes 800 miliard korun (30,6 miliard eur), z této částky celkově nedočerpá až 100 – 150 miliard a navíc se zdá, že si na problémy s nečerpáním dotací zadělává i na novou finanční perspektivu 2014–2020.
Důležité také je, co pro čerpání peněz z evropských fondů dělá ministerstvo pro místní rozvoj. Je sice hezké, že ministryně Šlechtová varuje před možností obřího nedočerpání, ale důležité je, aby aktivně podnikala kroky, které tomuto nedočerpání mohou zabránit: takové kroky ale bohužel zatím vidět nejsou. MMR zatím ani nedokázalo zpřehlednit monitorování čerpání z evropských peněz a stále užívá koncept zveřejňování zprávy jednou za čtvrt roku. Takto zřídkavě publikované monitorovací zprávy (i pravicové vedení ministerstva publikovalo zprávy jednou za měsíc!) mají zřejmě docílit toho, že se zájemci nevyznají v tom, jak si ČR v čerpání evropských peněz stojí, a tak je složitější práci MMR kritizovat, vedlejším důsledkem však může být také to, že o stavu čerpání evropských peněz nemá přehled ani samo ministerstvo pro místní rozvoj… A tak to nejspíše i je.
Pokud se po faktech se pídící člověk podívá na poslední tiskovou zprávu MMR z 10. 2., uvidí, že K. Šlechtová svými výstupy prezentujícími „výsledky práce“ svého ministerstva ukazuje, že je na úrovni obvyklé u ministrů za hnutí ANO, tedy na úrovni velmi nízké.