Ing. Jiří Paroubek

Nenarodili jsme se sami pro sebe, ale proto, abychom sloužili své vlasti. ( Jindřich IV.)
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je -0,46. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

23.10.2015 18:49:00

Obrovský čínský průlom v Británii

Obrovský čínský průlom v Británii

Podle vnějších projevů, na které Britové vždy kladli mimořádný důraz, není v tomto světě bližšího spojence Číny, nežli je Velká Británie.

 Nevzpomínám si, kdy byl některý z prezidentů USA v posledních dvaceti letech v Londýně přijat s takovou okázalostí, jakou byl nyní přijat prezident Číny.

Přitom od časů F. Roosevelta a W. Churchilla se o americko-britských vztazích hovoří jako o zvláštních vztazích, což má podtrhnout jejich mimořádnost.

Čínský prezident byl přijat nejen politickými špičkami, které mu umožnily přednést projev před společným zasedáním Dolní i Horní komory britského parlamentu, ale čínský prezident se také na okázalé státní recepci sešel s britskou královnou, pobýval tři noci ze svého čtyřdenního pobytu v jejím paláci a sešel se i s oběma potenciálními následníky britského trůnu. S princem Charlesem, který byl vždy znám svými přátelskými vztahy k tibetskému duchovnímu vůdci Dalajlámovi, i s princem Williamem. Návštěvu prezidenta Číny provázely dělové salvy a také okázalé přehlídky královské gardy.

Premiér Cameron hovořil o problematice lidských práv za zavřenými dveřmi, a jak se realisticky vyjádřil: pokud chceme v této otázce dosáhnout v Číně pokroku, je třeba dosáhnout především velkého pokroku v oblasti hospodářské spolupráce. Věty tohoto konzervativního britského a významného evropského politika by si měli vždy před spaním opakovat, počínaje K. Schwarzenbergem, všichni čeští přátelé pravdy a lásky.

Prostě, byla to hostiteli skvěle připravená návštěva

Mezi Británií a Čínou byly uzavřeny kontrakty za cca 40 miliard liber, což je jen tak mimochodem zhruba objem ročního českého státního rozpočtu.

Čína bude s Británií spolupracovat na urychlení jejího programu jaderných elektráren a vstupuje částkou 6 miliard liber do již rozjetého projektu výstavby jedné takové jaderné elektrárny. Britové, včetně šéfa britských Labouristů, s čínským premiérem hovořili mimo jiné o dumpingových cenách vývozců čínské oceli, což poškozuje britské ocelářství a zkracuje jeho pracovní místa.

Prostě, byla to hostiteli skvěle připravená návštěva a jednalo se také o vynikající politický úspěch čínského prezidenta. Pokud se v nedávné době hovořilo o možných čínských hospodářských problémech, nejlepší odpovědí byla informace o vývoji HDP Číny ve II. čtvrtletí, kdy HDP dosáhl růstu 6,9 %, což je víc, než se očekávalo, a je to stále ještě velmi slušný růst.

Na uklidnění finančních trhů ve světě kromě této informace zapůsobí i informace čínského prezidenta, který vzájemnou spolupráci Číny a Velké Británie označil jako „globální komplexní (angl. comprehensive) strategickou spolupráci“.


Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama