Světové ceny pšenice v posledních týdnech spadly na své minimum kolem 415 dolarů za bušl. To znamená, že pšenice se dnes prodává za cenu dosahovanou naposledy před deseti lety.
Většinu času v posledním roce byla přitom pšenice obchodována za ceny v rozmezí 460 až 600 dolarů za bušl. Nyní, poté co se objevily prognózy o výtečné letošní světové sklizni pšenice, její ceny dramaticky klesly.
V minulém týdnu se objevily informace, že mohou být jisté problémy se sklizní pšenice ve Francii. Francie byla v roce 2015 mezi zeměmi světa čtvrtým největším exportérem pšenice (s objemem exportu okolo 20 milionů tun), tedy exportem srovnatelným s Kanadou. Cena pšenice tak krátkodobě vyskočila nahoru, na úroveň kolem 430 dolarů za bušl.
První tabulka ukazuje přehled deseti největších exportérů pšenice na světě v milionech tun v roce 2015. Foto indexmundi.com
Z první tabulky je zřejmé, že největším světovým exportérem pšenice jsou země Evropské unie s 35 miliony tun. Více než polovinu tohoto objemu obstarává Francie. Kolem deseti milionů tun vyváží Německo a velkým exportérem mezi zeměmi EU je také Polsko, Bulharsko, Rumunsko a také Velká Británie.
Z jednotlivých zemí je největším exportérem pšenice Rusko s 24,5 miliony tun za rok 2015. Pro zajímavost uvádím druhou tabulku vývoje exportu pšenice Ruské federace v letech 2006 – 2016 (2016 je odhad).
Jak je z tabulky zřejmé, jedním z faktorů, které povzbudily výrobu pšenice v Rusku, jsou zřejmě sankce uvalené Západem na vývoz zemědělských a potravinářských výrobků do Ruska.
Pokud bude letošní světová úroda pšenice opravdu rekordní, mohou se současné velmi nízké ceny pšenice udržet anebo se mohou dokonce ještě snížit.
V případě, že dojde k výpadkům produkce v některých rozhodujících produkčních zemích, cena pšenice opět rychle vyskočí na úroveň kolem 500 dolarů za bušl.