Někteří bývalí ministři vyvěšovali na domy obrovské plakáty dalajlámy, jiní přirovnávají postoj české vlády k Tibetu k chování prostitutky. Jsem přesvědčen, že kdyby Karel Schwarzenberg zaměřil své knížecí myšlenky na něco jiného než na prostitutky, uvědomil by si, jak pokrytecké bláboly mu padají z pusy.
K lidským právům a Tibetu bych rád připomněl, že Tibet za vlády dalajlámy nikterak demokratickou zemí nebyl, právě naopak, 95 % obyvatel představovali nevolníci a otroci, kteří neměli žádnou svobodu a se kterými bylo zacházeno jako s věcmi. Díky otrokářskému systému země zaostávala, 90 % lidí bylo negramotných a průměrná délka života byla 35,5 roku. Dnes pro samostatný Tibet není ani sám dalajláma. Proč se Karel Schwarzenberg a další raději neozývají, třeba když se hovoří o podmínkách, ve kterých v Číně lidé pracují například v pobočkách americké firmy IBM?
Úkolem českého ministra zahraničí není proškolovat o lidských právech, ale vyjednávat podmínky pro rozvoj ekonomiky a hospodářství, jak to dělají ministři zahraničí ostatních evropských i mimoevropských států.
Jiří Paroubek, expremiér a lídr strany LEV 21 pro volby do EP