Ing. Jiří Paroubek

Nenarodili jsme se sami pro sebe, ale proto, abychom sloužili své vlasti. ( Jindřich IV.)
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je -0,46. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

23.06.2016 12:58:00

Válečník Pavel zmírňuje tón

Válečník Pavel zmírňuje tón

Generál Pavel, jako vlastně druhý služebně nejvyšší představitel v hierarchii NATO, měl v posledních dnech několik výstupů před českou veřejností. U Pavla je přitom vidět zajímavý vývoj.

Jestliže byl ještě před pár týdny vůči Rusku zcela nesmiřitelný, nyní již nasazuje realističtější tón.

Je to o to zajímavější, že z tónu a vyjadřování současného generálního tajemníka NATO Stoltenberga taková změna přístupu zatím cítit není. Generál Pavel vcelku logicky vysvětlil koncepci NATO a to, proč dochází k posilování přítomnosti jednotek NATO například v Pobaltí i jinde ve východní Evropě.

Pavel realisticky hovoří o tom, že žádná zjištění, a to ani zpravodajská, nehovoří o tom, že by Rusko připravovalo masivní útok na východní křídlo NATO.

To je myslím závažná informace, s kterou je nutné pracovat, zejména v kontextu s tím, že i Američané si minimálně dvěma svými výzkumnými agenturami, Gallupův ústav a Pew Research Center, nechali zjistit náladu Evropanů, pokud jde o vztahy s Ruskem.

Pokud jde o Středo- a Východoevropany, s výjimkou pobaltských států a Polska, nepanuje žádná dramatická obava z Ruska. Česká, slovenská ani maďarská veřejnost nemohou proto přijmout s porozuměním tezi, se kterou přichází vedoucí představitelé NATO, včetně generála Pavla, o nutnosti navýšení vojenských výdajů.

Pokud USA letos vynakládají ve vojenských výdajích přes 600 miliard dolarů a celé NATO téměř bilion dolarů, tak už v zásadě není kam a proč armádní výdaje zvyšovat. Pokud Rusko není tou hrozbou a pokud hrozbou není ani Čína, tak kde ta hrozba vlastně je?

Pokud je to mezinárodní terorismus, tak s tím se přece nedá bojovat nejdražšími zbraňovými systémy, raketami či letadly,anebo letadlových loděmi či ponorkami, ale jen na bázi velmi sofistikovaných zbraní, a hlavně zpravodajských služeb, a také změnou politiky Západu ve směru k zemím třetího světa.

Západ by měl minimálně začít uvažovat a vést diskusi o tom, jak použít část výdajů, které jsou dnes vyházeny z okna na armádu, například na zlepšení životních podmínek obyvatel Sahelu, vytváření pracovních příležitostí obecně v chudých zemích třetího světa, na boj se suchem, s chudobou a podobně.

A pokud takto dlouhodobě uváděné programy zemí Západu zajistí v zemích třetího světa efektivní boj proti chudobě, suchu a povedou k vytváření nových pracovních míst, budou to mít teroristé a extremisté všeho druhu při získávání své podpory mezi obyvatelstvem rozvojového světa těžší.

Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama