Již v pondělí osobním výpadem reagoval na vyjádření náměstka ministra financí Prose ohledně možné manipulace s bankovní sazbou PRIBOR. Pan viceguvernér se ve své reakci nezabýval fakty, ale šel Prosovi rovnou po krku.
Nyní zase pan viceguvernér tvrdí, že po ukončení intervencí na udržení současného kurzu české koruny nedojde ke skokovému zpevnění kurzu koruny. Přál bych si, aby svět byl tak jednoduchý, jak ho pan Tomšík vidí.
Samozřejmě, že ze dne na den nedojde ke zpevnění kurzu koruny. K tomu bude potřeba pár týdnů, či dokonce měsíců. Ale ke zpevňování kurzu koruny nesporně dojde a bude dobré, aby s tím počítali nejen čeští občané, ale také čeští exportéři, kteří si momentálně pochvalují, jak jim intervence ČNB prospěla a kolik na ní vydělali. České domácnosti na ní nevydělaly…
Za necelé dva roky, kdy dojde k ukončení intervencí ČNB na oslabení české koruny, už bude, doufejme, na dohled vstup České republiky do Evropské měnové unie (EMU), a tedy přijetí eura. A pak bude v našem národním zájmu, tedy v zájmu drtivé většiny českých obyvatel, aby směnný kurz koruny ve vztahu k euru k datu přistoupení ČR do EMU co nejvěrněji vystihoval ekonomickou realitu a sílu české ekonomiky a aby byl pro české občany co nejvýhodnější.
Zdá se, že takovým směnným kurzem je 18 – 20 korun za euro. V tomto poměru se budou převádět nejen platy a ceny, ale také vklady českých občanů.
Myslím, že vedení ČNB zatím příliš zájmu o české občany neprojevuje, a pokud jde o českou korunu, vypadá to, že vedení ČNB fatalisticky čeká, jak to po ukončení intervence dopadne. Anebo je to mu to v zásadě jedno. Velká část bankovní rady ČNB během dvou let ve své funkci skončí…