Každá z obou dvou vládních formací získala ve volbách zhruba 22 % hlasů. „Opoziční blok“ (Strana regionů) získal na celém ukrajinském území přibližně 10 % hlasů. Radikální ukrajinští nacionalisté vyšli z voleb výrazně slabší, než se očekávalo. Zbývá jen dodat, že v Doněcku a Luhansku volby zatím neproběhly a v režii povstalců se budou konat příští víkend.
Zdá se tedy, že vládní koalici ustaví obě proevropské strany, a tato vláda se bude snažit o urovnání válečného konfliktu na východě území, a zejména o stabilizaci ukrajinského hospodářství, které je nyní v katastrofální situaci. Ovšem základním krokem ke stabilizaci hospodářské situace je pochopitelně ukončení občanské války na východě Ukrajiny.
Zemi v blízké době „nehrozí“ žádné další volby, takže vláda bude moci činit pragmatické kroky bez toho, aby se musela předhánět s nacionalisty, kdo udělá více rámusu a kdo zaujme protiruštější postoj. Je zcela jasné, že Ukrajina nějakou formu dohody s Ruskem potřebuje, a to nejen dohody ohledně zemního plynu. Představa značné části politických elit Západu, že není třeba respektovat národně-bezpečnostní zájmy Ruska, je bytostně chybná a může vést k eskalaci napětí v oblasti, a dokonce i k vojenské konfrontaci rozsáhlejšího charakteru.
Ukrajinu čeká dlouhá zima a je třeba, aby zaplatila za dodávky zemního plynu, které už dostala, a to částku přesahující 10 miliard amerických dolarů. Zároveň musí zaplatit i za nové dodávky plynu na letošní zimu, a to každý měsíc předem. Je jasné, že tyto účty za Ukrajinu bude muset platit někdo jiný. Nejspíš EU. A to, vzhledem k tragické situaci ukrajinského hospodářství, nejsou jediné účty, které za Ukrajinu bude muset platit někdo jiný…
Celkově lze říci, že ukrajinští voliči vyslali jasný vzkaz, že nestojí o další eskalaci problémů země. Pokud toto ukrajinské politické elity správně pochopí, vládu skutečně ustaví nejumírněnější proevropské síly. A silná pozice „Opozičního bloku“ na východě země bude protiváhou tlaku, který na vládu budou vykonávat radikální nacionalisté.