Je ovšem také otázka, zda bych jej vůbec do takové funkce instaloval. Nicméně hysterie, která zavládla kolem jeho setrvání či odchodu, jehož se dožaduje významná část médií, a nejvíce média babišovská, je zábavná.
V. Mynář teď zcela nepochybně využije svého práva odvolat se k Nejvyššímu kontrolnímu úřadu (NKÚ) a pokud se stane, že NKÚ jeho odvolání nevyhoví, bude V. Mynář postupovat vcelku standardní právní, tedy soudní cestou.
A proč nebýt hysterický? Pokud babišovská a s nimi spřátelená média nebyla hysterická v případě místopředsedy vlády a ministra financí Babiše, který nastoupil do jedné z nejvyšších ústavní funkcí v zemi bez lustračního osvědčení. A až dodatečně si celou věc jaksi ušmudlaně řešil u slovenského soudu, proč tedy nedat Mynářovi stejnou příležitost, jakou dostal Babiš? Ostatně kauza údajného Babišova agentství není na Slovensku ještě uzavřena.
Vraťme se také k tomu, co v případě A. Babiše říkal M. Zeman. M. Zeman vždy vidí, na rozdíl od jiných politických hráčů, na několik tahů dopředu. Při nástupu Sobotkovy vlády „udělil“ Zeman Babišovi výjimku z povinnosti odevzdat čisté lustrační osvědčení. Nepochybně už sám tušil, že podobný problém s prověrkou NKÚ může nastat i jeho nejbližšímu spolupracovníkovi, kterému je, pokud jde o financování a vedení prezidentské volební kampaně, za leccos vděčný.
Myslím, že by zejména babišovský a s ním spřátelený tisk měly zmírnit své vášně a chovat se konzistentně. Pokud daly dispens svému šéfovi, musí dát teď dispens Zemanovu kancléři…
A já budu dál konzistentně říkat, že ani jeden, ani druhý, tedy ani Babiš, ani Mynář, neměli do své funkce přijít, a že v žádné zemi západní Evropy či v USA by se to ani nemohlo stát.
Jiří Paroubek