Ve včerejších Otázkách Václava Moravce pánové Zaorálek a Zahradil mlžili a mlžili. L. Zaorálkovi se viditelně ulevilo, když americký kongres tuto Obamovu iniciativu aktuálně neschválil. Zahradil by pro ni v Evropském parlamentu hlasoval hlava nehlava, i když zjevně neví, co v ní je.
Přiznám se, že nejsem pro toto dohodu ani proti ní, protože neznám její text. A pokud se na americkém velvyslanectví může s obsahem dohody seznámit zhruba stovka vybraných českých úředníků a politiků (a mezi těmi nejsem), nevidím to jako dostatečné k tomu, aby bylo možné se o této věci vyjadřovat. Zarážející je, že pouze tři z těch vyvolených si zatím našli čas na to, aby nás s obsahem TTIP seznámili.
Nechápu optimismus Charanzových a Zahradilů, poslanců Evropského parlamentu, kteří se nekriticky dovolávají okamžitého přijetí dohody, aniž znají její obsah.
Ohledně TTIP je zajímavý rozhovor s americkým vyjednavačem S. Katzem otištěný v dnešním vydání deníku E15. Katz v něm otevřeně říká, že evropské firmy se díky TTIP k veřejným zakázkám v USA nedostanou, jak doufají, protože prostě řešení tendrů v USA je především v kompetenci jednotlivých států americké Unie, kterých je 50(!).
A krom toho je dohoda TTIP zatím blokována i americkým Kongresem a může se stát, že o ní EU a USA budou jednat až po nástupu nového amerického prezidenta v roce 2017.