„Divácký úspěch mého debutu nehrál v rozhodování, zda natočit další film, žádnou roli. Měl jsem chuť a ctižádost natočit odlišný film, vyzkoušet si filmové vyprávění jiného druhu a opravit, co bylo na Díře špatně,“ říká o svém druhém celovečerním filmu režisér Miroslav Krobot.
„Ambice mám co nejvyšší, poučený jsem třeba v tom, že nesmím spěchat, tlačit na pilu a na ambice musím v průběhu práce zapomenout,“ dodává Krobot. Celý děj filmu se odehrává v Olomouci a vzniká za podpory Olomouckého kraje, který z dotačního titulu na podporu kinematografie poskytl tvůrcům 700 tisíc korun. „Finanční pomoc filmovým štábům je pro nás jednou z priorit podpory cestovního ruchu. Filmový turismus, tedy cesty do míst, kde se natáčely populární filmy a televizní seriály, je v posledních letech stále oblíbenější a stává se tak jednou z možností, jak do regionu přilákat nové návštěvníky,“ říká hejtman Olomouckého kraje Jiří Rozbořil.
Kvarteto se vztahuje ke generaci třicátníků, ale téma se rozhodně netýká jen jí. Příběh vypráví o čtveřici mladých hudebníků, kteří se připravují na koncert svého kvarteta. Různorodé hrdiny spojuje láska k hudbě a touha po štěstí. Problém je do jisté míry v tom, že pro každého z nich znamená štěstí něco jiného. Vedoucím kvarteta je Robert (Lukáš Melník), který se nedokáže odvázat, a ač nerad, často podléhá své manipulativní matce, dalším členem kvarteta je Robertova atraktivní a poněkud nevyrovnaná partnerka Simona (Barbora Poláková), která dosti znatelně nabourává Robertův životní řád. Pak je tu zábavný Tomáš (Jaroslav Plesl), který přitahuje neobvyklé situace, ale působí poněkud nezrale a nakonec o něco starší a introvertní „Funés“ (Zděnek Julina), který si libuje v historii. Se členy kvarteta se přátelí tzv. „Batrflaj“ (Pavlína Štorková) a na scéně se objevuje i sympatická psycholožka v podání Lenky Krobotové. V roli Robertovy matky diváci uvidí Janu Štěpánkovou a číšníka kultovní hospody Ponorka ztvární Jiří Schmitzer.
Podstatnou roli hraje také hudba
Obsazení hlavních rolí předcházel důkladný a dlouhodobý casting, jehož výsledkem je spojením osvědčených známých i méně známých herců, kteří působí například v Ostravě nebo ve Zlíně. Miroslav Krobot napsal scénář k filmu znovu společně se svým bývalým spolužákem z gymnázia a psychologem Lubomírem Smékalem a příběh opět zasadili do prostředí, které dobře znají. Podstatnou roli tu hraje také hudba. Kvarteto připravuje pro koncert skladbu významného hudebního skladatele Aloise Piňose, který se jako jeden z prvních českých skladatelů věnoval elektroakustické hudbě a jeho skladby patří dodnes k avantgardě. Film tak zároveň vzdává hold profesoru Piňosovi.
„Kromě pocty místům, která našim filmům tvoří jakousi aktivní kulisu s vlastní specifickou náladou, jsme se v obou případech chtěli věnovat tématům, která nás zajímají. V Díře u Hanušovic to bylo vyrovnávání se lidí s pocitem vlastní bezmoci, ztrátou hodnot a přirozené morálky, což jsou témata, která se samozřejmě netýkají jen obyvatel Sudet. V případě Kvarteta se kromě jiného věnujeme tématu hledání štěstí, ke kterému se různí lidé snaží dospět různými cestami. Ani toto není téma, které by se týkalo jen obyvatel jednoho města,“ dodává scenárista Lubomír Smékal. Scénář podle něj vznikal poněkud kuriózně, když si některé jeho části tvůrci posílali z velmi vzdálených míst planety – Krobot z Finska a Smékal z jihovýchodní Asie.
Producentem filmu je Ondřej Zima ze společnosti Evolution Films, koproducentem je Česká televize - tvůrčí producentská skupina Kateřiny Ondřejkové a společnost Soundsquare. Film vzniká za podpory Olomouckého kraje, statutárního města Olomouc, Jeseníky Film Office a Státního fondu kinematografie. Distribuovat jej bude na podzim v roce 2017 společnost Falcon.